Firmaların kredi kullanım oranlarına göre kümeleme analizi ile finansal performans değerlendirmesi
Evaluating financial performance of firms according to credit utilization rates with cluster analysis
- Tez No: 767490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN MÜNİRE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada firmaların kredi kullanma düzeyine göre finansal performans göstergelerinin gruplanma gösterip göstermediği incelenmiştir. Ayrıca, kredi kullanma düzeyi ile finansal performans ilişkisi pozitif veya negatif yönlü olmasına göre de ele alınmıştır. Çalışmada Kamuyu Aydınlatma Platformunda yer alan 100 firmanın 2021 yılı mali tabloları incelenmiştir. Bu firmaların mali tabloları kullanılarak kredi kullanım düzeyine göre finansal performansı değerlendirilmiştir. Kısa vadeli yabancı kaynaklar oranı kredi kullanım oranı olarak varsayılmıştır. Çalışmada kredi kullanım oranının, özsermaye kârlılık oranı, aktif kârlılık oranı, net kâr oranı ve cari oran değişkenlerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak kümeleme analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda şirketlerin kredi kullanım oranlarına göre sınıflandırılmasında, kullanılan finansal oranların tamamının anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak firmaların sermaye yapısındaki kredi kullanım miktarının özsermaye kârlılık, aktif kârlılık, net kâr ve cari oranı negatif etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined whether the financial performance indicators of firms show a grouping according to the level of credit utilization. In addition, the relationship between the level of credit utilization and financial performance is discussed according to whether it is positive or negative. In the study, the 2021 financial statements of 100 firms on the public disclosure platform were examined. The financial performance of these firms evaluated according to the level of credit utilization by using the financial statements. Short-term debt ratio is accepted as the credit utilization ratio. In the study, the effect of credit utilization ratio return on equity ratio (AOE), return on assets ratio (ROA), net profit ratio and current ratio variables was investigated. Cluster analysis used as a research method. As a result of the study, it has been seen that all of the financial ratios used in the classification of companies according to their credit utilization rates are significant. At the end of the study, it was concluded that the amount of credit utilization in the capital structure of the companies negatively affects the equity ratio (AOE), return on assets ratio (ROA), net profit ratio and current ratio.