İnovasyon faaliyetleri ve işletme performans etkinliği: BIST tekstil sektörü üzerine bir uygulama
Innovation activities and business performance effectiveness: An application on the textile sector of BIST
- Tez No: 767489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN MÜNİRE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde hızla gelişmekte olan küresel rekabet ortamında sürdürülebilir olma amacıyla hareket ederek içerisinde bulundukları piyasada varlıklarını sürdürmeye çalışan işletmeleri her geçen gün değişmekte olan müşteri istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bunun yanında amaçlara uygunluk derecesi yüksek ve müşteri açısından artı değer yaratabilecek yeni ürün ve hizmet talepleri konusunda yönlendiren bir anlayış günümüz rekabet stratejilerinin belirlenmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu durum işletmelerin müşterilere yeni ürün ve hizmet sunmalarını bir zorunluluk haline getirmektedir. Böylece inovasyon kavramının önemi artan rekabet ortamı ile daha da güçlenmektedir. Günümüz koşullarında bütün sektörler açısından rekabet ortamı olmazsa olmazlardandır. Bu açıdan bakıldığı zaman böyle bir ortamda işletmelerin performanslarını daha etkin ve verimli bir hale getirerek sürdürülebilir rekabet avantajı sağlayabilmesinin en etkin yolunun inovatif faaliyetler ve inovasyon stratejileri olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle yapılan bu çalışmada BIST Tekstil Sektöründe faaliyet gösteren 12 tekstil firmasının aynı tarihlerde kullanmış oldukları ve AR-GE harcamalarının da içerisinde yer aldığı çeşitli girdi ve çıktı değerleri birbirleriyle kıyaslanarak etkinlik dereceleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında söz konusu firmaların kamuoyuna açıklamış oldukları 2019-2020 yılları resmi faaliyet raporlarındaki verilerinden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında göreli etkinlik araştırması yapmayı hedefleyen ve firma yöneticilerine farkındalık kazandırabilecek parametrik olmayan bir teknik olan veri zarflama analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing global competitive environment, it is a company that guides businesses that try to maintain their existence in the market they are in by acting with the aim of being sustainable in the rapidly developing global competitive environment, which can respond to the ever-changing customer demands and needs, as well as new product and service demands with a high degree of suitability for the purpose and creating added value for the customer. understanding plays a very important role in determining today's competitive strategies. This situation makes it a necessity for enterprises to offer new products and services to customers. Thus, the importance of the innovation concept is further strengthened by the increasing competitive environment. In today's conditions, the competitive environment is one of the must for all sectors. From this point of view, it is possible to say that the most effective way for enterprises to achieve a sustainable competitive advantage by making their performance more effective and efficient in such an environment is innovative activities and innovation strategies. For this reason, in this study, the efficiency levels of 12 textile companies operating in the BIST Textile Sector were tried to be determined by comparing various input and output values, which were used on the same dates and including R&D expenditures.Within the scope of the study, the data of the mentioned companies in the official annual reports for the years 2019-2020, which were disclosed to the public, were used. In the scope of the study, data envelopment analysis, a nonparametric technique that aims to conduct relative effectiveness research and can raise awareness among company managers, was used.