Psöriatik artritli hastalarda serum galectin-3 seviyesi ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Serum galectin-3 level and İTS relationship with disease activity in patients with psoriatic arthritis
- Tez No: 767542
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada psöriatik artrit (PsA) hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla serum galektin-3 düzeyleri ile hastalarda serum galektin-3 düzeylerinin hastalık aktivitesi ve bazı klinik parametreler arasındaki ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2021 – Ekim 2021 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliğine başvuran hastalardan CASPAR (Classification Criteria for Psoriatic Arthritis) çalışma grubunun PsA için tanımladığı sınıflandırma kriterlerini karşılayarak PsA tanısı alan 18-65 yaş arası 55 hasta ve 30 sağlıklı kontrol (yaş ve cinsiyet yönünden hasta grubu ile eşleşen) dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), eğitim durumu, meslek gibi demografik verileri kaydedildi. Hasta grubunda hastalık aktivitesinin belirlenmesi amacıyla DAPSA (Disease Activity for Psoriatic Arthritis) skoru, vizüel ağrı skala (VAS) skoru, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP) değerleri ölçüldü ve kaydedildi. Hasta ve kontrol grubunun serum galektin-3 düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: PsA grubunun median serum galektin-3 düzeyi 7.4 ng/ml, kontrol grubunun median serum galektin-3 düzeyi 4.9 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to investigate the comparison of levels of serum galectin-3 between patients with psoriatic arthritis (PsA) and control group; to be investigated serum galectin-3 levels in patients compared to disease activity and some clinical parameters. Material and Metod: The study included 55 patients who were diagnosed with PsA by meeting the classification criteria defined by the CASPAR (Classification Criteria for Psoriatic Arthritis) and 30 healthy controls between the ages of 18-65, among the patients who applied to Düzce University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic between July 2021 and October 2021. Demographic data such as age, gender, body mass index (BMI), education level, occupation of the patient and control groups were recorded. In order to determine disease activity in the patient group, DAPSA (Disease Activity for Psoriatic Arthritis) score, visual pain scale (VAS) score, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) values were measured and recorded. Serum galectin-3 levels of the patient and control groups were studied by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Findings: The median serum galectin-3 level of the PsA group was 7.4 ng/ml, and the median serum galectin-3 level of the control group was 4.9.