Haplodrassus soerenseni (Strand, 1900) türünün sitogenetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the cytogenetic characteristics of Haplodrassus soerenseni (Strand, 1900)
  1. Tez No: 767556
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde yaşayan Gnaphosidae familyasına ait Haplodrassus soerenseni (Strand, 1900) türünün mayoz bölünme davranışları, eşey kromozom sistemleri, karyotipinin çıkarılması ve karyotip özelikleri araştırılmıştır. Kromozom preparatlarının hazırlanması, analiz edilmesinde erkek örümceklerin gonadları kullanılmıştır. Karyotip oluşturulmasında 10 adet iyi dağılma gösteren mitotik metafaz evresi değerlendirilmiştir. Sonuçlar, H. soerenseni'nin erkek bireylerine ait diploid sayı 2n♂=22 (X1X20) bulunmuştur. Kromozomların telosentrik tipte olduğu belirlenmiştir. Mayoz bölünmedeki profaz I'in leptoten, zigoten ve pakiten evrelerinde eşey kromozomları pozitif heteropiknotik özellik göstermiştir. Leptoten evresinde eşey kromozomları vezikül hâlinde çekirdek periferinde bulunmuştur. Zigotende eşey kromozomları çekirdek periferinde ve sayılabilir özellikte olduğu bulunmuştur. Pakitende eşey kromozomları, vezikül hâlde çekirdek periferinde olduğu belirlenmiştir. Diploten, diyakinez ve metafaz I evrelerinde 10 otozomal bivalent ve iki eşey kromozomu (X1 ve X2) saptanmıştır. Anafaz I evresinde eşey kromozomları izopiknotik özellik göstermiştir. Profaz II, metafaz II ve anafaz II evrelerinde ise eşey kromozomları izopiknotik özellikte tespit edilmiştir. Bu evrelerde ikisi n=10 (10 otozom) ve diğer ikisi n=12 (10 otozom + X1X2) kromozomlu olmak üzere dört yeni çekirdek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, meiosis behavior, sex chromosome systems, removal of karyotype and karyotype characteristics of Haplodrassus soerenseni (Strand, 1900) species of Gnaphosidae family living in our country were investigated. The gonads of male spiders were used for the preparation and analysis of chromosome preparations. Ten welldispersed mitotic metaphase stages were evaluated in the creation of karyotype. Results, the diploid number of male individuals of H. soerenseni was 2n♂=22 (X1X20). Chromosomes were determined to be of telocentric type. The sex chromosomes showed positive heteropycnotic features in the leptotene, zygotene and pachytene stages of prophase I in meiosis. In the leptotene stage, the sex chromosomes were found in the form of vesicle in the periphery of the nucleus. In zygotene, sex chromosomes were found in the nuclear periphery and countable. It has been determined that the sex chromosomes in the pachytene are in the vesicle form in the nucleus periphery. 10 autosomal bivalent and two sex chromosomes (X1 and X2) were detected in diplotene, diakinesis and metaphase I stages. In the anaphase I stage, the sex chromosomes showed isopycnotic features. In the prophase II, metaphase II and anaphase II stages, the sex chromosomes were detected as isopycnotic. At these stages, four new nuclei were identified, two with n=10 (10 autosomes) and the other two with n=12 (10 autosomes + X1X2) chromosomes.