'تفسير القرآن لشمس الدِّين محمَّد الشَّهير بالمصريّ الشَّافعيّ المتوفي ٨٩٣لسورتي الرَّعد وإبراهيم دراسةً وتحقيقاً'
Raad Süresinin başlangıcından İbrahim Süresinin sonuna kadar 893 Hicri yılında vefat eden AL-Masry Al-Shalih olarak bilinen Shams Al-Din Muhammed'in Kuran tefsiri, çalışma ve araştırma
  1. Tez No: 767578
  2. Yazar: JAMAL ABDULLAH ISSA ISSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf Essa AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, H. 9. Asırda yaşamış olması dışında, hakkında pek bir bilgiye erişemediğimiz Şemsü'd-dîn Muhammed el-Mısrî eş-Şafii'nin; kıymetli eseri olan Rad ve İbrahim Surelerinin Tefsiri'nin Tahkik ve Değerlendirmesini içerir. Bu eserin pek çok önemli özelliğinin bulunması bizi bu çalışmayı yapmaya sevketti. Bunlardan ilki rivayet, dirayet ve işari tefsirlerinin üçünü de kullanmasıdır. İkincisi müellifin hadis, kıraat, nahiv, sarf, belagat, fıkıh gibi çeşitli kaynaklardan faydalanmasıdır. Müfessir eseri için belagat ve dilbilgisi kitaplarından faydalanmıştır. Kelimelerin sözlük anlamlarının farklılıklarıyla yetinmeyip lafızlar arasındaki delalet farklılıklarını da genişleterek açıklaması için dilbilgisine, belagata, irab ve kıraat çeşitlerine önem vermiş ve eserinde bunlardan istifade etmiştir. Müellif eserinde akidevi ve fıkhi meselelere kısaca değinmiştir. Müellif tefsirini sahabe, tabiin ve önemli alimlerin görüşleriyle desteklemiştir. Aynı şekilde ayetlere mana verirken zayıf olduğunu bildiği hadisleri de kullanmıştır. Bu eserin tahkiki ve tahlilinde tercihli metin yöntemi tercih edildi. Ayrıca, müellifin zati ve ilmi şahsiyetini tanıtmak için açıklayıcı tarih metodunu kullanmıştır. A)Eser yazıya geçirilirken modern yazım kuralları esas alındı. B) Nüshalar arasındaki farklılıklar ortaya kondu. C) metinde atıfta bulunulan Hz. Peygamberin, sahabenin, tabiinin, müfessirlerin, fakihlerin, muhaddisler ve dilcilerin ifadelerinin hangi eserde geçtiği dipnotlarda belirtildi. D) Anlamı kapalı olan bazı konular mümkün olduğunca açıklanmaya çalışıldı. Müellifin kelimelerin sözlük anlamlarının farklılıklarını açıklamakla iktifa etmeyip lafızlar arasındaki delalet farklılıklarını da genişleterek açıklaması bu eseri değerli kılan hususlardan iken Kurtubî, Beyzâvî ve başka müfessirler ve ilim adamlarından çokça alıntılar yapmış olmasına rağmen, onlara atıfta bulunmaması eseri kusurlu kılmaktadır. Bu durum; bizi eserde yer alan görüşlerin izini sürmeye sevketti. Sonuç bölümü, fihrist ve özgeçmiş yazılarak tez tamamlandı.
Özet (Çeviri)
This study deals with a valuable manuscript written by the author Shams El- Din Mohamed El-Masry, who died in the year (896 AH) among the scholars of the ninth century of the Prophet's migration, for whom we did not find an adequate translation. His book has several characteristics; what pushed me to investigate it, these characteristics such as: it Combine between several well-known methods of the Interpretation of the holy Quran: the interpretation of the aphorism, the opinion, and indicative interpretation. The diversity of knowledge it contained; It also included many sciences as Hadis, Readings, Grammar, Morphology, Rhetoric And Jurisprudence, and was particularly interested in its interpretation of the linguistic and rhetorical aspect and the explanation of the syntax The author also briefly touched on issues of belief and jurisprudence, and used the sayings of the Companions, followers and famous scholars to support his opinion and idea in the explanations of the Qur'anic verses. The researcher followed the historical descriptive approach in introducing the author and his scientific biography, and the scientific method followed in investigation and commentary, as he wrote it according to the considered orthographic drawing, compared its copies and established the differences, documented the sayings of the Companions, followers, commentators, jurists, modernists and linguists and attributed them to their sources, and clarified the ambiguity as much as possible. the most important results of this research was that Al-Maqdisi was not satisfied with explaining the lexical connotations only, but he was expanding in explaining the semantic differences between words according to their contexts, and he took many sayings without attribution or reference, as he did in his quotes from the Al-Qurtubi and Al-Baydawi in most of his explanations. His sayings and inferences, and his interpretation included many of the sayings of other commentators and linguists; what prompted me to track it down and attribute it to its sources and appearances. This study ended by the most important results, indexes and the researcher's biography.