تفسير القرآن لشمس الدِّين محمَّد الشَّهير بالمصريِّ المقدسيِّ الشَّافعيِّ، أبو حامد من أوَّل سورة الصَّف إلى نهاية سورة الملك دراسةً وتحقيقاً
Şemsüddîn Muhammed eş-Şehrî bi'l-Mısrî el-Makdisî eş-Şafiî Ebu Hamîd'in Saf Sûresi'nin başından Mülk Sûresi'nin sonuna kadar olan kısmının tefsirinin tahkiki
- Tez No: 786832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdul Salam Yusuf Issa AL YAQOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, h.896 yılında vefat etmiş olan Şemsuddîn el-Mısrî'nin Saf Sûresi'nin başından Mülk Sûresi'nin sonuna kadar olan kısmını içeren el yazmasının tefsirinin tahkik ve değerlendirmesini içermektedir. Bu el yazması, müellifin tefsirdeki ilmi metodundan dolayı kıymeti haiz bir eserdir. Müellif meşhur müfessirlerin metotlarından Rivayet, Dirayet ve İşari tefsir olarak bilinen bu üç temel metodu toplayarak eserinde kullanmıştır. (İşari tefsirinden alıntılar yaparken“ehlü'l-meânî”ifadesini kullanır. Müellifin tefsirinde Kıraat, Hadis, dilsel ve Fıkhi konuları kapsayan pek çok konuyu ele alması onun geniş ilmî kültüründendir. Söz konusu eser Kur'an ayetlerinin şerhinde, müfessirlerin ve alimlerin ifadeleri bakımından oldukça zengindir. Müellif, (eserde) manalarının delalet ettiği noktaları zikretmekle beraber onların okunma yollarını da göstermekte ve onları açıklarken hz. peygamberin hadisleriyle desteklemektedir. Müellif belagat, sarf ve nahivle alakalı dilsel meselelere çok önem verdiğinden dolayı; özellikle Kuran ayetlerini karşılaştırırken sözcüklerin hem sözlük anlamlarını açıklamış hem de onların lafzi ve delalet anlamlarını vermekten geri durmamıştır. Araştırmacı, müellifin hayatını ele alırken açıklayıcı tarih metodunu kullanmıştır. Aynı şekilde müellifin zikretmediği ya da eksik bıraktığı meseleleri eleştirel yöntem kullanarak tamamlamıştır. Tahkik kısmında ise tercihli metin yöntemini kullanmıştır. Bunu yaparken A) yazma eserleri karşılaştırıp şerhler arasındaki farkları ortaya çıkarmıştır. B) sahabe, tabiin, müfessirler, fakihler, muhaddisler ve dilcilere ait ifadelerin kaynaklarını dipnotlarda belirtmiştir. Müellifin kendi görüşlerini desteklemek için tıpkı dilcilere yaptığı gibi Kurtûbî ve Beyzâvî'nin eserlerinden de çokça alıntılar yapmış olmasına rağmen bunları bazen açıkça zikretmiş bazen zikretmemiş olması, bu çalışmanın en önemli sonuçlarındandır. Tıpkı azımsanmayacak derecede zayıf hadisi kullanması gibi bu durum da araştırmacıyı, bu görüşlerin izini sürmeye ve kaynakları dipnotlarda belirtmeye sevk etmiştir. Yukarıda geçen özelliklere ek olarak, tıpkı ayetlerin tefsirinin faydalarından bahsettiği gibi; lafızların, sözlük anlamlarına delaletlerinin yanı sıra onların arasındaki bağlama göre lafızların arasındaki delalet farklılıklarına da işaret etmesi, Makdisî'nin tefsirini diğerlerinden ayırmıştır. Onun kitabı kullandığı farklı metotlardan ya da çokça nakilde bulunması bakımından en kapsamlı tefsirlerden sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The research is about a manuscript on the interpretation of the Noble Qur'an by the author Shams al-Din al-Masri - who died in 896 AH - with regard to the part related to the interpretation of the surahs: from the beginning of Al-Saff to the end of Al-Mulk. The scientific value of the manuscript comes from the richness of the author's approach, in which he combined the methods of the well-known exegetes: from the interpretation of the maxim, the opinion and the reference, and he expressed the scholar of the indicative interpretation, by saying (people of meanings), and from his vast culture where his knowledge of multiple sciences; Its interpretation includes various topics, including jurisprudence, hadith, readings and language. The book is rich in many sayings of scholars and commentators in the explanations of the Qur'anic verses, and by mentioning the ways of readings with mentioning their implications for the meanings, and supporting its interpretation with the prophetic hadiths. Especially the contrast between the Qur'anic verses corresponding in semantics and pronunciation, and he took care of the explanations of the words and their lexical meanings. In his thesis, the researcher followed the historical descriptive approach in tracing the author's biography, as well as the critical approach in mentioning what the author neglected. He also used the investigation and commentary approach in the investigated section; Where the comparison between the copies of the manuscript and the proof of the differences between them, and documenting the sayings of the companions, followers, commentators, jurists, modernists and linguists and attributing them to their sources. Among the most important findings of this study: The author took many interpretations of Al-Qurtubi and Al-Baydawi, and relied on them in most of his explanations, sayings and inferences - and this is what he declared without attributing to them in many places - and this is measured by many of his sayings about the people of the language, which is what prompted them to follow them I guess. His book also included quite a few weak hadiths, and what distinguished Al-Maqdisi's interpretation in addition to the above was its statement of the lexical semantics of the words and the expansion in referring to the semantic differences between them according to their contexts. He also mentions the benefits of the verses to increase the benefit of his interpretation, and his book can be considered one of the comprehensive and adequate interpretations, in terms of its diverse approach or many sayings.