Başlangıcından günümüze grafik tasarımı alanında gerçekleşen dijital dönüşüm
Digital transformation in the field of graphic design from the beginning to the present
  1. Tez No: 767617
  2. Yazar: SİNAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Grafik tasarımın temelleri mağara duvarlarına oyularak çizilen ilk şekillere kadar uzanmaktadır. O günden günümüze kadar olan süreçte birçok değişikliğe uğrayan grafik tasarım, özellikle teknolojik gelişmelerden etkilenmiştir. Sanayi devrimi, baskı tekniklerinin gelişmesi, fotoğraf makinesinin icadı önemli dönüm noktaları olarak kabul edilebilir. Fakat bilgisayarın icadı grafik tasarımın kökten değişimine sebep olacak zemini hazırlamıştır. Bilgisayar teknolojisinin gelişip günlük hayatın içine girmeye başlamasıyla birlikte grafik tasarım için geliştirilen yazılımlar dijital dönüşümün ilk sinyallerini vermiştir. Tasarım süreci çizim masasından bilgisayar ekranlarına taşınmaya başlamış, internet bağlantısının da katkısıyla yapılan tasarımlar tek bir tuşla dünya sahnesine taşınabilir olmuştur. Günümüzde bilgisayar ekranları artık baskıdan önceki son aşama olmaktan çıkıp, tasarımı görebileceğimiz son şekli olmaya başlamıştır. Tüm bu gelişmelerin ışığında grafik tasarımın görsel olarak etkilenmemesi mümkün değildi. Bu çalışmada, grafik tasarımın başlangıcından günümüze kadar olan süreç ele alınarak, özellikle bilgisayarın icadından sonra nasıl bir değişim sürecine girdiği ve dijitalleşmenin grafik tasarımı görsel olarak nasıl etkilediği incelenmiştir. Dijitalleşmeden önce ve sonra önemli sanatçıların yapmış olduğu tasarımlar örnek gösterilerek dijital devrimim görsel sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The foundations of graphic design go back to the first shapes carved into cave walls. Graphic design, which has undergone many changes since then, has been particularly affected by technological developments. The industrial revolution, the development of printing techniques, and the invention of the camera can be considered important turning points. On the other hand the invention of the computer has prepaid the groundwork for a radical change in graphic design. Software developed for graphic design has given the first signals of digital transformation as computer technology has advanced and begun to enter daily life.The design process has started to move from the drawing table to the computer screens, and the designs made with the contribution of the internet connection can be moved to the world stage with a single click. Today, computer screens are no longer the last stage before printing, they have become the last form in which we can see the design. In light of all these developments, There was no way graphic design could not be influenced visually. In this study, the process from the beginning of graphic design to the present day, especially after the invention of the computer, how it entered a process of change and how digitalization visually impacted graphic design has been examined. The visual results of the digital revolution are emphasized by showing the designs made by important artists before and after digitalization.