Ankara Zir Vadisi ve yakın çevresinin arazi kullanım planlaması
Land use planning of Ankara Zir Valley and its surroundings
  1. Tez No: 76769
  2. Yazar: SEBAHATTİN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ZİR VADİSİ VE YAKIN ÇEVRESİNİN ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI Sebahattin KESKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mahmut YÜKSEL 1998, Sayfa : 124 Jüri : Prof. Dr. Mustafa KILIÇ Prof. Dr. Özcan TANJU Doç. Dr. Mahmut YÜKSEL Bu araştırmanın amacı, Ankara Zir Vadisi ve Yakın Çevresinin Arazi Kullanım Planlaması' nın yapılmasıdır. Öncelikle çalışma alanının detaylı etüd ve haritalaması yapılmıştır. Etüd, hava fotoğrafları ve topoğrafik haritadan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 6 profil çukuru incelenmiştir. Açılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmış ve laboratuvarda analizleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesiyle 6 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Araştırma alanında saptanan toprak serilerinden dört tanesi Entisol ve iki tanesi Aridisol ordosuna dahil edilmiştir. Seriler ve bu serilere ait fazlar topoğrafik harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Değerlendirmeye alınacak arazi kullanım türleri tanımlanmış ve arazi istekleri belirtilmiştir. Arazi haritalama birimleri tanımlanmış, arazi karakteristik ve nitelikleri belirlenmiştir. Arazi kullanım türlerinin arazi istekleri ile arazi haritalama birimlerinin arazi karakteristik ve nitelikleri karşılaştırılmıştır. Arazi haritalama birimlerinin arazi kullanım türleri ile karşılaştırılmasıyla elde edilen sonuçlar ekolojik, ekonomik ve sosyal analizlerle birleştirilerek herbir arazi haritalama birimi için uygun olan arazi kullanım türleri ve uygunluk sınıfları belirlenmiştir. Sonuçta arazi uygunluk sınıflaması haritası hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Arazi yetenek sınıflaması, arazi değerlendirmesi, arazi kullanım türleri, arazi karakteristikleri ve kaliteleri, arazi uygunluk sınıflaması, arazi kullanım planlaması, coğrafi bilgi sistemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis LAND USE PLANNING OF ANKARA ZIR VALLEY AND ITS SURROUNDINGS Sebahattin KESKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mahmut YÜKSEL 1998, Page :124 Jury : Prof. Dr. Mustafa KILIÇ Prof. Dr. Özcan TANJU Assoc. Prof. Dr. Mahmut YÜKSEL The aim of this research was to perform a land use planning of Ankara Zir valley and its surroundings. First of all detailed survey and mapping of working area was performed. The research was carried out by the examination of aerial photographs and topographic maps in the area and six profiles were distinguished. Soil samples were taken from profiles of each pit being dug on the basis of horizon formation and samples were analysed in the laboratory. By assessing the results of analyses and field observations, six different soil series were determined and described on six different physiographic units. Four soil series classified as Entisol and two Aridisol according to Soil Taxonomy. A soil map was prepared by plotting the soil series and their phases on topographic map. Land utilization types to be considered were described and their land requirements were determined. Land mapping units were described, and land characteristics and qualities were determined. The land requirements of land utilization types were compared with the land characteristics and land qualities of land mapping units. The result of the matching process combined with those of assessment of inputs and benefits, environmental impact, economic and social analysis, produced a classification, showed the suitability of each land mapping unit for each relevant land utilization type. Finally land suitability map was prepared. KEY WORDS :Land capability classification, land evaluation, land utilization types, land characteristics and qualities, land suitability classification, land use planning, geographic information system (GIS)