Metrik, konneksiyon ve eğrilik
Metric, connection and curvature
- Tez No: 76772
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi METRİK, KONNEKSİYON VE EĞRİLİK Erhan ATA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHOĞLU 1998, Sayfa: 92 Jüri: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHOĞLU Doç. Dr. Yusuf YAYLI Yrd. Doç. Dr. Ayşe ALTIN Bu tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm diğer bölümler için gerekli olan kavramlara ayrılmıştır. İkinci bölümde n-Boyutlu Riemann Manifoldunda Metrik, Eğrilik ve Konneksiyon arasındaki geçişler ele alındı. Riemann eğriliğinden Metriğe ve Riemann eğriliğinden konneksiyona geçişler hariç diğer tüm geçişler verildi. Son bölümde, ikinci bölümde incelemediğimiz zor olan geçişleri ele alarak inceledik. Bundan başka Ricci ve Einstein eğriliklerine de bir metriğin karşılık getirilebileceğini gösterdik. ANAHTAR KELİMELER: Riemann manifoldu, Metrik, Konneksiyon, Eğrilik, Gauss eğriliği, Ricci eğriliği, Einstein eğriliği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis METRIC, CONNECTION AND CURVATURE Erhan ATA \Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Science Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHO?LU 1998, Page: 92 Jury: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALİHO?LU Assoc. Prof. Dr. Yusuf YAYLI Asst Prof. Dr. Ayşe ALTIN The thesis consists of three chapters The first chapter deals with the necessary for the following ones. In the second chapter, relations between any two of metric, connection and curvature for an n-dimensional Riemanian manifold are examined. Except obtaining the metric from the the Riemann curvature and the connection from the Riemann curvature, all relations are given. The last chapter deals with the relations which are not done in the previous chapter. Moreover, corresponding metrics to Ricci and Einstein curvature are presented. KEY WORDS: Riemann Manifold, Metric, Connection, Curvature, Gauss curvature, Ricci curvature, Einstein curvature.