Adölesan idiyopatik skolyozda schroth üç boyutlu skolyoz tedavisi ve moor-s korse tedavisinin yürüme biyomekaniğine etkisi
Effect of schroth three-dimensional scoliosis treatment and moor-s brace treatment on gait biomechanics in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 961257
  2. Yazar: AHSEN BÜYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Adölesan idiyopatik skolyoz (AİS), büyümekte olan omurganın üç boyutlu yapısal bir deformitesi olup statik denge ve yürümede kompansatuar stratejilere neden olmakta, hem deformite hem de geliştirilen adaptif yanıtlar, gövde ve ekstremitelerin kinetik ve kinematiğini etkileyerek progresyonda kısır bir döngüye yol açar. Bu araştırma ile deformite alt tiplerinin ve spesifik konservatif tedavi yöntemlerinin yürüme biyomekaniğine etkilerini değerlendirmek amaçlandı. AİS tanısıyla konservatif tedavi kararı verilen 10-18 yaş aralığındaki bireyler ile aynı yaştan sağlıklı kontroller çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar üç gruba ayrıldı: 1. gruba yalnızca MOOR-S korse tedavisi, 2. grup MOOR-S korsenin yanısıra Schroth Üç Boyutlu Skolyoz Terapisi® uygulandı ve sağlıklı kontrollerden oluşan 3. gruba ise bir müdahale yapılmadı. 12 hafta boyunca tedavi gruplarına tam zamanlı korse tedavisi, ayrıca 2. Gruba haftada 1 gün fizyoterapist eşliğinde ve 4 gün ev egzersizi şeklinde Schroth Üç Boyutlu Skolyoz Terapisi® uygulandı. Tüm katılımcılara üç boyutlu yürüme analizi ile yürümede vücut kütle merkezi (COM), yer reaksiyon kuvveti (GRF), rotasyonel gövde-pelvis segment pozisyonu, yürümenin spatiotemporal parametrelerine yönelik değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a three dimensional structural deformity of the spine, causing compensatory strategies in static balance and gait. Both the deformity and adaptive responses affect the kinetics and kinematics of the trunk and extremities, leading to a vicious cycle of progression. The aim of this study was to assess the effects of deformity subtypes and conservative treatment methods on gait biomechanics. Individuals between the ages of 10-18 who were diagnosed with AIS and decided to receive conservative treatment, and healthy controls of the same age, included in the study. Participants were divided into three groups: Group 1 received only MOOR-S brace treatment, Group 2 received MOOR-S brace and Schroth Three-Dimensional Scoliosis Therapy, and Group 3, consisting of healthy controls, received no intervention. Full-time brace treatment was applied to the treatment groups for 12 weeks, Group 2 also received Schroth 3-Dimensional Scoliosis Therapy, accompanied by physiotherapist once a week and home exercises for 4 days. Three-dimensional gait analysis was performed on all participants to analyse center of mass (COM), ground reaction force (GRF), trunk-pelvis position, and spatiotemporal parameters of gait.