İdiyopatik skolyozlu bireylerde reformer pilates ve mat pilates egzersizlerinin denge, esneklik, gövde rotasyon açısı ve postüre etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of reformer pilates and mat pilates exercises on balance, flexibility, trunk rotation angle and posture in individuals with idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 851918
  2. Yazar: MERVE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı idiyopatik skolyoz tanılı bireylerde, reformer ve mat pilates egzersizlerinin gövde rotasyon açısı, esneklik, denge ve postüral parametreler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmamıza dahil edilen 40 kişi randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Egzersiz programları her iki gruba da 12 hafta boyunca (24 seans) uygulandı. Hasta takip formu ile bireylerin; yaş, cinsiyet, özgeçmiş, soygeçmiş ve cobb açıları ile ilgili bilgiler alındı. Gövde rotasyon açısı (skolyometre), postür analizi (Posturescreen Mobile App), omurga fleksibilitesi (öne ve yana eğilme testleri), denge (statik denge testleri), ağrı şiddeti (NPRS) tedavi öncesinde ve 12. haftanın sonunda toplam iki kez değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to investigate the effects of reformer and mat pilates exercises on trunk rotation angle, flexibility, balance, and postural parameters in individuals diagnosed with idiopathic scoliosis. A total of 40 participants included in our study were randomly divided into two groups. The exercise programs were implemented for both groups over a period of 12 weeks (a total of 24 sessions). Demographic information such as age, gender, personal history, family history, and Cobb angles of the participants was collected using a patient follow-up form. Trunk rotation angle (using a scoliometer), postural analysis (Posturescreen Mobile App), spinal flexibility (forward and lateral bending tests), balance (static balance tests), and pain intensity (NPRS) were evaluated twice, before and after the treatment.