Karaciğer nakli donörlerine ameliyat sırasında dinletilen müziğin bazı hemodinamik değerler ve kortizol düzeyine etkisi
The effect of music played to liver transplant donors during surgery on some hemodynamic values and cortisol level
- Tez No: 767738
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma karaciğer nakli donörlerine ameliyat sırasında dinletilen müziğin bazı hemodinamik değerler ve kortizol düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü olarak Aralık 2020-Kasım 2022 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü ameliyathanelerinde yürütüldü. Örneklemi 30 müzik, 30 sessizlik ve 30 kontrol grubu olmak üzere 90 canlı karaciğer donörü oluşturdu. Veriler Hasta Tanıtım, Hemodinamik Parametre Kayıt ve Kortizol Düzeyi Kayıt Formları kullanılarak toplandı. Müzik grubundaki hastaların hemodinamik parametreleri ve kortizol düzeyleri belirlendikten sonra 30 dakikalık müzik uygulaması yapıldı. Uygulamadan hemen sonra (30. dk) tekrar hemodinamik parametreleri ve kortizol düzeyleri saptandı. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi testleri kullanıldı. Bulgular: Müzik, sessizlik ve kontrol grupları arası karşılaştırmada; ön test ve son test nabız hızı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, solunum hızı ve oksijen satürasyonu puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of music played to liver transplant donors during surgery on some hemodynamic values and cortisol levels. Material and Method: The randomized controlled study was conducted between December 2020 and November 2022 in the operating rooms of İnonu University Liver Transplant Institute. The sample consisted of 90 living liver donors, including 30 music, 30 silence and 30 control groups. Data were collected using the Patient Description, Hemodynamic Parameter Record and Cortisol Level Record Forms. After determining the hemodynamic parameters and cortisol levels of the patients in the music group, 30 minutes of music was applied. Hemodynamic parameters and cortisol levels were determined again immediately after the application (30 minutes). In the analysis of data, two-way analysis of variance tests were used for number, percentile, mean, standard deviation, chi-square, and repeated measurements. Findings: In the comparison between the music, silence and control groups, it was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test pulse rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, respiratory rate and oxygen saturation mean scores (p>0.05).