Geniş boyutlu dedektörlere uygun, kademeli büyütmeye sahip kısa kızılötesi dalgaboylu objektif tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of discrete zoom swir lens system for large detector formats
  1. Tez No: 767799
  2. Yazar: BARIŞ TANYELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRAN SAĞLAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kısa Kızılötesi Dalga Boyu (SWIR) aralığındaki görüntüleme sistemleri insan gözünün algılayamadığı renk bantlarında önemli bilgiler sağlayan ve son yıllarda sensör teknolojilerinde sağlanan ilerleme neticesinde oldukça yaygınlaşmakta olan sistemlerdir. SWIR görüntüleme sistemleri günümüzde askeri istihbarat, endüstriyel uygulamalar ve sağlık alanında birçok uygulamada yer edinmeye başlamıştır. Bu çalışmada, uzak mesafe gözetleme ve keşif amaçlı kullanılmak üzere sis-pus altında yüksek performans gösterebilecek ve geniş boyutlu dedektörler için uygun 3x büyütmeli objektif optik tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Odak uzaklığı 30 mm ile 90 mm aralığında ayarlanırken, sistemin F/Sayısı 2.0 değerinde sabit kalmaktadır. Bu sayede zoom yapılırken, dedektörün pozlama süresinin değiştirilmesi gerekmemektedir. Tasarım çalışmamızda, mekanik telafili büyütme yöntemi kullanılmıştır. Büyütme ve telafi grubunun yanında iletim grubu (Ing. Relay Lens) kullanılarak odak bozulmaları önlenmektedir. Bu yöntem, sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan odak bozulmalarını da en aza indirmektedir. Tasarım optimizasyon ve analiz çalışmaları Zemax yazılımı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Imaging systems in the Short Wave Infrared (SWIR) provide important information that are not perceived by the human eye. These systems have become very common in recent years as a result of the progress made in sensor technologies and the need also has been increased for the lens groups specifically designed for SWIR band. In this study, optical design and analysis of 3x zoom SWIR lens has been accomplished to be used with sensors up to 12 mm diagonal for long distance observation applications. The F-number value, which directly affects the amount of light collected by the lens system, has been kept as low as possible. Targeting low F-Number is important as it makes SWIR lenses more effective for night time or foggy weather conditions where the illumination is limited. The focal length is adjustable between 30mm and 90mm, while the f-number of the system remains constant at 2.0. As a result of constant f-number through zoom levels, the exposure time of the detector does not need to be changed while zooming. Defocusing is prevented by design by using a second moving group (focus group) next to the magnification group and also focal distortion caused by temperature changes is minimized. Design optimization and analysis studies were done with Zemax software.