Huzurevindeki yaşlılara uygulanan abdominal masajın konstipasyona etkisi
The effect of abdominal massage on constipation applied to the elderly in nursing home
  1. Tez No: 767875
  2. Yazar: ONUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yaşlılarda konstipasyon görülme oranı yüksektir. Bu nedenle araştırma huzurevindeki yaşlılara uygulanan abdominal masajın konstipasyona etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışma Ağustos 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında bir devlet kurumunun huzurevinde müdahale (n=30) ve kontrol grubu (n=31) ile randomize kontrollü ve deneysel olarak yapıldı. Müdahale grubuna günde bir defa, 15 dk süren abdominal masaj, haftada beş gün olarak bir ay boyunca uygulandı. Kontrol grubu sadece rutin tedavi aldı. Uygulama öncesi gerekli izinler alındı. Veriler; Soru formu, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ), Visual Analog Skala (VAS), Bristol Dışkı Skalası, Defekasyon Günlüğü ile toplandı. Analizlerde ortalama, standart sapma, frekans, yüzde; bağımsız örneklemler t testi, varyans analizi, ki-kare testi, Pearson ve Spearman korelasyon katsayıları, tekrarlı ölçümler varyans analizi, McNemar ve McNemar Bowker testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The incidence of constipation is high in the elderly. For this reason, the study was carried out to evaluate the effect of abdominal massage applied to the elderly in nursing homes on constipation. In the randomized controlled and experimental study conducted in a nursing home of a government institution between August 2021 and February 2022, the elderly were divided into intervention (n=30) and control groups (n=31). The intervention group received a 15-minute abdominal massage once a day, 5 days a week, for a month. Required permissions were obtained before the application. The control group received only routine treatment. Data were collected with a questionnaire, Constipation Severity Scale (CSS), Visual Analogue Scale (VAS), Bristol Stool Scale, and Defecation Diary. In analysis, mean, standard deviation, frequency, percentage; independent samples t-test, analysis of variance, chi-square test, Pearson and Spearman correlation coefficients, repeated measures analysis of variance, McNemar and McNemar Bowker test were used. It was determined that the CCS mean score, which was 40.6±10.0 before the massage in the intervention group, decreased to 16.0±11.6 after the application.