Assessment literacy perceptions of English Language Literature and English Language Teaching graduates
İngilizce öğretmenliği ve ingiliz dili edebiyatı bölümlerinden mezun olan öğretmenlerin ölçme-değerlendirme okuryazarlığı algıları.
- Tez No: 767920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, İngiliz dili edebiyatı ve İngilizce öğretmenliği mezunlarının değerlendirme okuryazarlığı algılarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmaya farklı şehirlerden 38 İngiliz dili öğretmeni ve 30 İngiliz dili edebiyatı mezunu katılmıştır. Veri toplama sürecinde araç olarak Ölmezer-Öztürk'ün anketinden uyarlanan Dil Değerlendirme Bilgi Ölçeği (LAKS) kullanılmıştır. 69 maddelik beş ana bölümden oluşuyordu; demografik bilgiler, yazmayı değerlendirme, okumayı değerlendirme, dinlemeyi değerlendirme ve konuşmayı değerlendirme. Nicel verilerin (anketler) çıktılarını analiz etmek için Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) kullanıldı. İstatistiksel analiz sonucunda İngiliz dili öğretmenleri ile İngiliz dili edebiyatı mezunları yazmayı, okumayı, dinlemeyi ve konuşmayı değerlendirme açısından kendilerini iyi düzeyde görmektedir. Öğretmenlerin demografik özelliklerinin etkileri araştırıldığında, EL ve ELT mezunlarının değerlendirme okuryazarlığı inançlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Söz konusu gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin demografik özelliklerinin etkileri incelendiğinde, ELL ve ELT mezunlarının değerlendirme okuryazarlığı inançlarında gözle görülür bir farklılık yoktu. Genel olarak, katılımcılar dil değerlendirmesinde okuryazar olduklarına inanıyorlardı. Araştırmanın sonuçları literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate assessment literacy perceptions of English language literature and English language teaching graduates. 38 English language teachers and 30 English language literature graduates participated in this study in different cities. In the data collection process, a Language Assessment Knowledge Scale (LAKS) was used as an instrument adopted by Ölmezer-Öztürk (2018). It consisted of five main parts with 69 items; demographic information, assessing writing, assessing reading, assessing Listening, and assessing speaking. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used to analyze the outcomes of the quantitative data (questionnaire). As a result of the statistical analysis, English language teachers and English literature graduates consider themselves at a good level in evaluating writing, reading, listening, and speaking. When the effects of the demographic features of the teachers were investigated, there were no significant differences in the assessment literacy beliefs of ELL and ELT graduates. There was no significant difference between these groups. When the effects of the demographic features of the teachers were investigated, there were no noticeable differences in the assessment literacy beliefs of ELL and ELT graduates. Overall, participants believed they were literate in language assessment. The results of the research were discussed within the scope of the literature.