Exploring the language assessment literacy of efl instructors and students' perceptions about assessment in English preparatory program
İngilizce hazırlık programlarında görevli öğretim görevlilerinin dil ölçme ve değerlendirme okuryazarlığının ve öğrencilerin ölçme ve değerlendirme algılarının araştırılması
- Tez No: 697053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı Türkiye'de İngilizce Hazırlık programlarında görev alan öğretim görevlilerinin ölçme ve değerlendirme okuryazarlığını incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda, vakıf ve devlet üniversitelerinin hazırlık programlarında çalışmakta olan 336 öğretim görevlisinden Dilde Ölçme Değerlendirme Bilgisi Ölçeğini doldurması talep edilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı da öğrencilerin ölçme ve değerlendirme algılarını belirlemektir ve bu sebeple farklı üniversitelerden 10 gönüllü öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriden elde edilen bulgular İngilizce öğretim görevlilerinin ölçme ve değerlendirme okuryazarlığının yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, devlet üniversitesinde çalışmakta olan öğretim görevlileri ölçme ve değerlendirme alanında vakıf üniversitelerinin çalışmakta olan meslektaşlarına göre daha bilgili bulunmuşlardır. Dört dil becerisindeki ölçme ve değerlendirme okuryazarlığı incelendiğinde, devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışmakta olan öğretim görevlilerinin yazma, okuma ve dinleme becerilerinde benzer düzeyde değerlendirme okuryazarlığına sahip olduğu görülmüştür. Konuşmayı becerisini değerlendirmeye gelince, devlet üniversitelerindeki öğretim görevlilerinin vakıf üniversitelerindeki meslektaşlarına göre daha bilgili olduğu saptanmıştır. Son olarak, İngiliz Dili Eğitimi bölümünden mezun olmanın ve ölçme değerlendirme ofisinde görev almış olmanın İngilizce öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme bilgisine olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak, öğrenciler ile yapılan görüşmelerden elde edilen nitel bulgular öğrencilerin, genel anlamda, üniversiteler tarafından benimsenmiş ölçme değerlendirme uygulamaları ve kriterleri konusunda bilgili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrenciler ölçme ve değerlendirmenin öneminin ve onun başarıları üzerindeki etkisinin farkında bulunmuştur; ancak, geri dönüt verme, akran değerlendirmesi ve ölçme değerlendirme oryantasyonları gibi bazı alanlarda geliştirme yapılmasına gerek olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda, İngiliz dili eğitimini geliştirmek amacıyla öğretmenler, yöneticiler ve gelecek çalışmalar için bazı tavsiyelerde ve pedagojik çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in the first place, is to examine and compare the language assessment literacy level of EFL instructors working in preparatory programs in Turkey. To this end, 336 EFL instructors working at private and state universities were requested to fill out Language Assessment Knowledge Scale (LAKS). Secondly, the study aimed to explore students' perceptions about assessment; therefore, semi-structured interviews were carried out with 10 volunteer preparatory students from different universities. The findings from quantitative data revealed that the instructors had a high level of literacy in assessment. Furthermore, the obtained data reported that instructors working in state universities were more knowledgeable in assessment compared to their colleagues working in foundation universities. With regards to the four language skills, instructors from state and foundation universities had a similar level of assessment literacy in assessing writing, reading and listening. As for assessing speaking, the instructors from state universities were found to be more knowledgeable than those working in foundation universities. Finally, majoring in ELT department and being a testing office member were also found to have a positive impact on instructors' assessment literacy. In addition, the qualitative findings of the student interviews demonstrated that the preparatory students were generally familiar with the assessment criteria and regulations adopted by their universities. Also, they are aware of the importance of assessment and the impact it has on their achievement; however, there is a need to improve certain areas such as feedback, testing orientations, and peer-assessment. Based on the obtained findings, several suggestions and pedagogical implications are provided for teachers, administrators and further studies to improve English language teaching.