An investigation of EFL teachers' language assessment knowledge and practice: The case of K-12 schools in Turkey
İngilizce öğretmenlerinin dilde ölçme değerlendirme bilgilerinin ve uygulamalarının incelenmesi: Türkiye'deki K-12 okullarının durumu
- Tez No: 794851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma Türkiye'de K-12 bağlamındaki okullarda çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin yabancı dilde ölçme değerlendirme bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının incelenmesini amaçlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin bilgi düzeylerinin değerlendirme uygulamalarına ne derece yansıdığı ve öğretmenlerin değerlendirme uygulamalarında karşılaştıkları problemlerin belirlenmesi bu araştırmanın amaçları arasındadır. Araştırma açıklayıcı sıralı karma araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri Ölmezer-Öztürk ve Aydın (2018) tarafından tasarlanan Dilde Ölçme Değerlendirme Bilgi Ölçeği (LAKS) ile ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde çalışmakta olan 202 İngilizce öğretmeninden elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşmelerle 17 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Yapılan analizler öğretmenlerin dilde ölçme değerlendirme bilgi düzeylerinin genel olarak anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterirken okuma ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesinde yüksek, yazma ve dinleme becerilerinin değerlendirilmesinde ise düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bilgi düzeylerinin demografik özelliklerine göre değişiklik göstermediği görülmüştür. Buna ek olarak, öğretmenlerin yazma ve dinleme becerilerine dair öz yeterlik algıları ve gerçek bilgi düzeyleri arasında tutarsızlık görülmüştür. Çalışmanın nitel verilerinin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış ve yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin değerlendirmeyi süreç içerisinde sürekli olarak ve süreç sonunda öğrenme derecesini ve eksikliklerini belirlemek; ayrıca sınıf uygulamalarını bu yönde düzenlemek amacıyla kullandıkları anlaşılmıştır. Ders içerisinde en çok okuma, dinleme, konuşma, dil bilgisi, kelime ve yazma becerilerinin değerlendirildiğini belirtmelerine rağmen konuşma ve dinleme becerilerinin kimi zaman göz ardı edildiği anlaşılmıştır. Ayrıca tüm öğretmenlerin yazılı sınavlar gibi geleneksel yöntemleri benimsediği görülse de gözlem, portfolyo ve performans değerlendirmesi gibi alternatif yöntemleri de benimsedikleri anlaşılmıştır. Öğretmenlerin değerlendirme sonuçlarını sınıf içi uygulamalarını uyarlamak ve öğrencilere dönüt vermek amacıyla kullandığı ve genellikle yazılı sınav sonuçlarına hızlı dönüt verirken sınıf içinde benimsedikleri değerlendirme uygulamalarına ise tüm sınıfa yönelik sözlü dönüt verdikleri ortaya çıkmıştır. Öğretmenler değerlendirme uygulamalarını planlarken en çok müfredatı ve hedef kazanımları baz alan öğretmenler sıklıkla meslektaşlarından da yardım almıştır. Ayrıca planlama sürecinde ölçme değerlendirme ilkelerini ve öğrenci ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran öğretmenlerin öğrencileri planlama sürecine aktif olarak dahil etmediği anlaşılmıştır. Değerlendirme alanında verilen hizmet içi eğitimlerin hem nicelik hem de nitelik açısından yetersiz olduğunu belirten öğretmenler farklı alanlarda eğitime ihtiyaç duymuştur. Ayrıca öğretmenlerin bilgi düzeylerinin değerlendirme uygulamalarına belirli bir dereceye kadar yansıdığı görülmüş; öğretmenlerin karşılaştıkları problemlerin yetersiz ders saatleri, sınav odaklı eğitim sisteminin olumsuz etkisi ve kalabalık sınıf ortamları olduğu anlaşılmıştır. Sonuçlara dayanarak öğretmenlere ve karar alıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the language assessment knowledge level and practices of the EFL teachers in the K-12 context in Turkey. In addition, to what extent their knowledge is reflected on their assessment practices and the problems they encounter with regarding language assessment are aimed to be examined. Explanatory sequential mixed methods design is adopted in the study. The quantitative data is collected with the Language Assessment Knowledge Scale (LAKS), developed by Ölmezer-Öztürk and Aydın (2018), from 202 EFL teachers working at primary, middle, and high school levels. Semi-structured interviews are conducted with 17 EFL teachers for the qualitative data collection. The results of the analyses revealed that the teachers' LAK in general was significantly high. In addition, the teachers' knowledge level in assessing reading and speaking was significantly high while they had significantly lower levels of knowledge in assessing writing and listening. The impact of the demographic factors on LAK was not observed. Additionally, a discrepancy was observed between the teachers' perceived self-competency and their actual knowledge level in assessing writing and listening skills. Based on the results of the content analysis of the qualitative data, teachers assessed their learners for both formative and summative purposes to determine the degree of learning and learners' weaknesses in addition to adjusting their classroom practices accordingly. Even though teachers expressed that assessed reading, listening, speaking, grammar, vocabulary, and writing skills typically, it was revealed that listening and speaking assessment can be ignored in the process. Besides, all the teachers adopted traditional methods such as written exams in addition to the alternative methods such as classroom observations, portfolio and performance assessment. It was demonstrated that the teachers made use of assessment results for planning and adjusting their classroom practices and giving feedback to learners and provided feedback quickly to learners' performances in written exams while for the classroom activities they adopted for assessment, they gave feedback to the whole class in the form of oral feedback. Teachers used curriculum and course objectives as the basis for their assessment plans in addition to consulting their colleagues. Furthermore, even though taking the assessment principles and learners' needs into consideration while planning assessment, learners were not actively involved in the planning process. Teachers needed trainings in various areas of language assessment since both the quantity and quality of the in-service trainings were inadequate. Moreover, it was revealed that teachers' LAK was reflected on their assessment practices to a certain degree. Finally, the problems that teachers face regarding language assessment was determined to be insufficient teaching hours, the negative impact of exam-oriented education policy, and large class sizes. Based on the results, pedagogical implications are made for the teachers and policy makers.