Türkiye-Somali ilişkilerinde yumuşak güç unsuru olarak Türk kamu diplomasisi
Turkish public diplomacy as a soft power element in Türkiye-Somalia relations
- Tez No: 767966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye ve Somali'nin ikili ilişkileri, 2011 yılında Türkiye'nin en az 260.000 kişinin hayatını kaybettiği kuraklık döneminde Somali'ye kapsamlı insani yardım sağlamasıyla yoğunlaşmaya başlamıştır. Somali'deki güvenlik sorunlarına ve siyasi istikrarsızlığa rağmen, Türkiye'nin insani yardım çabaları gözle görülür bir fark yaratmıştır. Bu gelişme ertesinde iki ülke arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik dâhil olmak üzere çeşitli sektörleri kapsayacak şekilde genişlemiştir. Türkiye'nin Somali'deki faaliyetleri hem Somali halkı hem de uluslararası toplum nezdinde Türkiye'ye güvenilirlik ve olumlu bir imaj kazandırmıştır. Türkiye ayrıca Somali'deki faaliyetlerini, Türk liderlerin Somali'yi uluslararası gündeme taşımaya çalıştığı uluslararası forumlarda Somali meselesine dikkat çekerek desteklemiştir. Türkiye'nin hem Somali'de hem de uluslararası forumlarda Somali'ye yönelik çabaları, Somali halkı arasında Türkiye'ye yönelik olumlu bir imaj ve sempati oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin Somali'deki olumlu imajının ve itibarının geliştirilmesinde Türk kamu diplomasisinin rolünü incelemektedir. Çalışma, Türkiye'nin uyguladığı kapsamlı kamu diplomasisinin, Türkiye–Somali ilişkilerini çok boyutlu hâle getirdiğinin altını çizmektedir. Çalışma ayrıca Türk kamu diplomasisinin Türkiye'ye Somali'de olumlu bir imaj, itibar ve meşruiyet sağlayan başlıca faktör olduğunu savunmaktadır. Bununla beraber çalışma, iki ülke arasındaki tarihsel etkileşimin ve ortak dinin Somali'deki Türk kamu diplomasisi faaliyetlerinin kabul görmesini destekleyen unsurlar olarak rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye and Somalia's bilateral relations has intensified in 2011 when Türkiye provided extensive humanitarian aid to Somalia during a drought that claimed at least 260,000 lives. Despite security challenges and political instability in Somalia, Türkiye's humanitarian efforts have made a visible difference. Since then, relations between the two countries have expanded to cover various sectors, including political, economic, social, and security. Türkiye's activities in Somalia have given Türkiye credibility and a positive image in the eyes of both the Somali people and the international community. Türkiye has also supported its activities in Somalia by drawing attention to the Somali issue in international forums, where Turkish leaders have tried to put Somalia on the international agenda. Türkiye's efforts toward Somalia, both in Somalia and on the international platforms, have created a positive image and sympathy for Türkiye among the Somali people. This study examines the role of Turkish public diplomacy in developing Türkiye's positive image and reputation in Somalia. The study underlines that Türkiye's extensive public diplomacy has made Türkiye–Somalia relations multidimensional. The study also argues that Turkish public diplomacy is the main factor that provides Türkiye with a positive image, reputation, and legitimacy in Somalia. Furthermore, the study highlights the role of historical interaction and common religion between the two countries as supporting factors for the acceptance of Turkish public diplomacy activities in Somalia.