Adolesan gebeliklerde neonatal prognoz
  1. Tez No: 434564
  2. Yazar: BURCU CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. SULTAN KAVUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız toplumumuzdaki adolesan gebelerin ve bu gebeliklerden doğan yenidoğanların doğumda ve sonraki neonatal dönemde hastaneye yatışları esnasında karşılaştıkları sorunları ortaya koymaktı. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmaya hastanemizde 2009-2010 yılları arasında doğum yapan 15-18 yaş arası 641 adolesan gebe alınıp, 20-35 yaş arası 309 gebeden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Gruplarda annelerin demografik verileri, evlilik ve gebelik öyküleri, komorbiditeleri, doğum şekli ve obstetrik komplikasyonları; bebeklerin doğumdaki fizik muayene bulguları, doğuma bağlı komplikasyonları, hastane yatışı olan bebeklerin neonatal dönemdeki medikal komplikasyonları ve sağkalımları kaydedildi. BULGULAR: Ortalama yaş adolesan grubu ile kontrol grubunda sırasıyla 17,2±0,8 ve 27,0±4,3 yıl saptandı (p>0,001). Ortalama doğum haftası gruplarda benzerdi (37,8±2,3 ve 37,7±2,1 hafta; p=0,540).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study our aim was to evaluate adolescent pregnancies and neonatal outcomes of infants born to adolescent mothers, compared them with infants born to non-adolescent mothers during delivery and hospitalization period. METHODS: Study included totally 641 adolescent gave birth at ages 15-18 were compared with 309 women in control group who gave birth at ages 20-35 years. Demographic data, marriage, pregnancy histories, comorbidities, delivery method, obstetric complications of mothers were recorded besides physical findings at birth, complicaitons related to delivery ,medical complications of hospitalized babies during neonatal period, outcome of babies were recorded. RESULTS: Mean age of adolescent (n=641) and control (n=309) groups were 17.2±0.8 and 27.0±4.3 years, respectively (p>0.001). Mean gestational weeks were similar (37.8±2.3 vs 37.7±2.1 weeks; p=0.540).