Polikistik over sendromu tanılı invitro fertilizasyon yapılan hastalarda gnrh antagonist ve progesteron priming tedavi protokollerinin klinik gebelik başarı oranlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical pregnancy success rates of gnrhantagonist and progesterone priming treatmentprotocols in patients diagnosed with polycystic ovariansyndrome who received invitro fertilization
  1. Tez No: 870185
  2. Yazar: NAZİFE ÇINARLIDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amacı: Bu çalışma ile PCOS tanılı IVF yapılan hastalarda GnRH antagonist ve PPOS tedavi protokollerinin klinik gebelik başarı oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma retrospektif olarak Sütçü İmam üniversitesi tıp fakültesi tüp bebek kliniği arşivinden hasta dosyalarının taraması yapılarak veriler elde edilmiştir. Yöntemler: Çalışmaya PCOS tanılı IVF planlanan 120 hasta dahil edildi. IVF prosedürleri uygulanan 120 PCOS'lu hastanın 75 hastaya Flexibl GnRH antagonist protokolü uygulanmıştır. 22 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye'de Cetrotide® olmaması nedeniyle 45 hastamıza PPOS protokolü uygulanmıştır. Bu iki protokolünün gebelik başarı oranları, birincil son nokta olarak değerlendirildi. Bulgular: GnRH antagonisti tedavisi uygulanan hastalar ile PPOS tedavisi uygulananların demografik özellikler ve menstrüel siklusun 3. Gününde bakılan hormon profilleri arasında fark olmayıp gruplar benzerdir. PPOS grubunda hastalara tedavi süresince uygulanan toplam gonadotropin dozu ortalama 2416,67 iken GnRH antagonist grubunda uygulanan toplam gonadotropin dozu ortalama 2444,33 dur. Her iki grup arasında ortalama değerler benzerdir. HCG Günü Kanda Bakılan E2 Hormonu Değeri: PPOS grubunda ortalama 8098,38 iken GnRH antagonist grubunda ise 7927,89'dir. Her iki grup arasında ortalama değerler benzerdir. Hastaların GnRH antagonisti tedavisi uygulananlara karşı PPOS tedavisi uygulananların tedavi sonucunun karşılaştırılması sonucu; Toplanan oosit sayısı GnRH antagonist grubunda 27,85 iken PPOS grubunda ise 22,84 olarak meydana gelmiştir. GnRH antagonist grubunda daha fazla oosit toplandığını gösteriyor. Toplanan oositler içerisinde Metafaz 1 ve Metafaz 2 durumunda olan hücre Sayısı, Metafaz 1 için her iki grup da benzer sayıda hücre (yaklaşık 1) gösterirken, Metafaz 2 durumunda GnRH antagonist grubu ortalama (19,47) ile PPOS grubundan (14,40) daha yüksek bir ortalama gösteriyor. Toplanan oosit hücreleri içerisinde germinal vezikül ve empty zonalı hücre sayısı: PPOS grubunda ortalama sırasıyla 3,47 ve 3,98; GnRH antagonist grubunda ise 3,36 ve 3,39'dir. PPOS grubunda germinal vezikül ve empty zonalı hücre tiplerinin sayısı daha yüksektir. Toplanan oosit hücreleri içerisinde dejenere durumunda olan hücre sayısı GnRH antagonist grubunda ortalama 1,27, PPOS grubunda ise 1,02 olup her iki grup arasında çok büyük bir fark yok. İki Hücreli Başarılı Döllenmiş Hücre GnRH antagonist grubunda ortalama 12,76 iken PPOS grubunda ise 10,98 olup GnRH antagonist grubunda döllenme oranı biraz daha yüksek gibi görünüyor. Üçüncü güne ulaşan canlı embriyo sayısı, GnRH antagonist grubunda ortalama 11,24 iken PPOS grubu için 9,93; beşinci güne ulaşan canlı embriyo sayısı GnRH antagonist grubu ortalama 5,47 iken PPOS grubunda ise 5,31 dir. GnRH antagonist grubunda üçüncü güne ulaşan hücre sayısı daha yüksekken, beşinci gün için sayılar yakındır. Kryo hücre sayısı GnRH antagonist grupta 6.77 iken PPOS grubunda 7 olup gruplar arasında anlamlı fark yoktur. GnRH antagonist grubunda 75 kişi olup bu grupta 40 (% 53,33) hastada kanda beta hCG pozitif geldi. Takiplerde 37'sinde (%49,33) transvajinal ultrasonda kalp atışı gözlemlenirken 3 tanesinde kalp atışı gözlemlenmemiştir. Beklenen değerlere göre, GnRH antagonist tedavisi alanlarda beklenenden daha fazla kalp atışı gözlemlenmiştir. PPOS grubunda 45 kişi olup bu grupta 16 (% 35,55) hastada kanda beta hCG pozitif geldi, 14 hastada (%31,11) transvajinal ultrasonda kalp atışı gözlemlenirken, 2 hastada kalp atışı gözlemlenmemiştir. Bu grupta transvajinal ultrasonda beklenen değerlerden daha az kalp atışı gözlenmiştir. Kanda beta hCG pozitifliği GnRH antagonist grupta %53,33 olup PPOS grubunda %35,55'dir. GnRH antagonist grupta daha fazladır. transvajinal ultrasonda kalp atışı tespit edilenlerin yüzdesi, GnRH antagonist tedavisi alanlarda %49,33 iken PPOS grubunda %31,11 olup GnRH antagonist grupta biraz fazla olduğu görülüyor. Sonuç: Bu çalışma, PCOS tanılı IVF yapılan hastalarda GnRH antagonist tedavi protokolunun günlük enjeksiyon gerektirmesi, toplam kullanılan gonadotropin dozu yüksek olup yeni tedavi rejimi olarak tanımlanan PPOS protokolunun kullanımı kolay, maliyeti ucuz olsa da toplanan oosit kalitesini olumsuz etkileyebileceği, embriyo kalitesini ve elde edilen gebelik oranını azaltabileceği düşünülmesine rağmen iki protokol arasında fark yoktur. Sınırlamalar: Bu çalışmanın en önemli kısıtlılıkları, hasta popülasyonunun küçük olması, gebelik sonuçlarının takip edilememesi, ART komplikasyonları açısından değerlendirme yapılamaması ve retrospektif olmasıdır. Bu çalışmadan elde edilen bulguları genelleştirmek için genişletilmiş örneklem büyüklüğüne sahip gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır. PCOS hastalarının PPOS protokolünden daha fazla fayda görüp görmeyeceğini araştırmak için randomize kontrollü bir çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the clinical pregnancy success rates of GnRH antagonist and PPOS treatment protocols in IVF patients with PCOS. The data were obtained retrospectively by scanning the patient files from the archive of Sütçü İmam University Faculty of Medicine IVF Clinic. Methods: The study included 120 patients with PCOS who were scheduled for IVF. Of the 120 patients with PCOS undergoing IVF procedures, 75 patients were treated with Flexibl GnRH antagonist protocol. On July 22, 2022, 45 patients underwent PPOS protocol due to the unavailability of Cetrotide® in Turkey. Pregnancy success rates of these two protocols were evaluated as the primary endpoint. Results: Demographic characteristics and hormone profiles on day 3 of the menstrual cycle were similar in GnRH antagonist-treated patients and PPOS-treated patients.The mean total gonadotropin dose administered to patients in the PPOS group during treatment was 2416.67, while the mean total gonadotropin dose administered in the GnRH antagonist group was 2444.33. The mean values were similar between both groups. E2 Hormone Value in Blood on the Day of HCG: The mean value was 8098.38 in the PPOS group and 7927.89 in the GnRH antagonist group. The mean values are similar between both groups. As a result of the comparison of the treatment results of the patients who were treated with GnRH antagonist treatment and those who were treated with PPOS treatment; The collected oocyte was 27.85 in the GnRH antagonist group and 22.84 in the PPOS group. It shows that more oocytes were collected in the GnRH antagonist group. The number of cells in Metaphase 1 and Metaphase 2 of the collected oocytes, for Metaphase 1, both groups showed a similar number of cells (approximately 1), while in Metaphase 2, the GnRH antagonist group showed a higher average (19.47) than the PPOS group (14.40).Number of germinal vesicle and empty zoned cells in the collected oocyte cells: 3.47 and 3.98 in the PPOS group and 3.36 and 3.39 in the GnRH antagonist group, respectively. The number of germinal vesicle and empty zone cell types were higher in the PPOS group. The number of degenerated cells among the collected oocyte cells was 1.27 in the GnRH antagonist group and 1.02 in the PPOS group with no significant difference between the two groups.Two-Cell Successful Fertilized Cells averaged 12.76 in the GnRH antagonist group and 10.98 in the PPOS group, and the fertilization rate seems to be slightly higher in the GnRH antagonist group. The number of viable embryos reaching day three averaged 11.24 in the GnRH antagonist group and 9.93 in the PPOS group;The number of viable embryos reaching day five was 5.47 in the GnRH antagonist group and 5.31 in the PPOS group. While the number of cells reaching the third day was higher in the GnRH antagonist group, the numbers were close for the fifth day. The number of cryo cells was 6.77 in the GnRH antagonist group and 7 in the PPOS group and there was no significant difference between the groups.There were 75 patients in the GnRH antagonist group and 40 (53.33%) patients in this group had positive beta hCG in the blood. During follow-up, 37 (49.33%) had a heartbeat on TAUSG and 3 had no heartbeat. According to the expected values, more heartbeats were observed in GnRH antagonist treated women than expected. There were 45 patients in the PPOS group, 16 (35.55%) had positive beta hCG in the blood, 14 (31.11%) had a heartbeat on TAUSG and 2 had no heartbeat. In this group, fewer heartbeats were observed on TAUSG than expected. Beta hCG positivity in blood was 53.33% in GnRH antagonist group and 35.55% in PPOS group. It is higher in the GnRH antagonist group. The percentage of those with a heartbeat detected on TAUSG was 49.33% in the GnRH antagonist group and 31.11% in the PPOS group, slightly higher in the GnRH antagonist group. Conclusion: In this study, although the GnRH antagonist treatment protocol requires daily injections, the total gonadotropin dose used is high, and the PPOS protocol, which is defined as a new treatment regimen, is easy to use and cost-effective, it is thought that it may negatively affect the quality of collected oocytes, reduce embryo quality and the pregnancy rate obtained, but there is no difference between the two protocols in IVF patients with PCOS. Limitations: The most important limitations of this study are the small patient population, lack of follow-up of pregnancy outcomes, lack of evaluation in terms of ART complications and retrospective nature. Future studies with an expanded sample size are needed to generalize the findings from this study. A randomized controlled trial is needed to investigate whether PCOS patients would benefit more from the PPOS protocol.