İntrensek sfinkter yetmezliği nedeniyle tension free vaginal tape (TVT) uygulanan hastaların 5 yıllık sonuçları
5 year outcomes of the patients who had tension free vaginal tape for intrinsic sphincteric deficiency
  1. Tez No: 768155
  2. Yazar: ECE SENA ÇAMLI KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUNTAY KOKANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: ISD (İntrensek sfinkter yetmezliği) nedeniyle TVT (Tension free vaginal tape) yapılan hastaların uzun dönemdeki cerrahi başarı oranlarının değerlendirilmesi ve ayrıca cerrahinin başarısız olduğu grubun değerlendirilerek cerrahi başarısızlığa yol açan faktörlerin saptanması. MATERYAL METOD: 2014 Ocak-2016 Aralık tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekoloji Kliniği'nde ISD nedeniyle TVT uygulanmış 129 hasta dosyası incelenmiştir ve bunlardan dışlama kriterlerini sağlayanlar çalışma dışında bırakılarak 38 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Preoperatif değerlendirmeleri jinekolojik muayene, pelvik organ prolapsusu (POP) açısından muayene, üretral mobilite varlığı açısından Q tip test, öksürük stres test ile yapılmış olan hastalara IIQ-7 ve UDI-6 yaşam kalite anketleri uygulanmıştır. Postoperatif 5. yıldaki değerlendirmelerinde de hastalara yine öksürük stres test, IIQ-7 (Incontinence Impact Questionarie-7) ve UDI-6(Urinary Distress Invantory-6) uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların postoperatif UDI-6 ve IIQ-7 sonuçları (sırasıyla 3.11±1.37 ve 3.08±1.25), preoperatif sonuçları (sırasıyla 13.72±3.15 ve 16.25±3.41) ile karşılaştırıldığında anlamlı şekilde daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate 5 year outcomes of the patients who had TVT for ISD and to identify the risk factors for sling failure MATERIALS AND METHODS: We reviewed 129 records of the patients that underwent TVT surgery for ISD at Zekai Tahir Burak Women's Health Hospital between January 2014 and December 2016. 38 patients included as the study subject. Patients evaluated by gynocologic examination, Q tip test, cough stress test and short forms of quality of life questionnaires IIQ-7 and UDI-6 preoperatively. 5 years after the surgery, we examined these patienst again and repeated the cough stress test and QoL questionnaries . We used SPSS 22 for statistical analysis. RESULTS: Patients UDI-6 and IIQ-7 scores were 13.72±3.15 and 16.25±3.41. Postoperative scores were significantly lower.