İki değişkenli genelleştirilmiş jaın operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of generalized jain operators of two variables
  1. Tez No: 703300
  2. Yazar: GÜRHAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada İki Değişkenli Genelleştirilmiş Jain Operatörlerinin Yaklaşım Özellikleri incelenmiştir. Bu tez dokuz bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, lineer pozitif operatör dizisinin tanımı verilerek temel özelliklerine değinilmiştir. Korovkin teoremi de verilmiştir. İkinci bölümde, Jain Operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Jain Operatörlerinin süreklilik ve lipschitz sınıfındaki fonksiyonlar yardımıyla yaklaşım hızı verilmiştir. Dördüncü bölümde, iki değişkenli genelleştirilmiş Jain operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, İki Değişkenli Genelleştirilmiş Jain Operatörlerinin süreklilik ve lipschitz sınfındaki fonksiyonlar yardımıyla yaklaşım oranı elde edilmiştir. Altıncı bölümde, Jain operatörlerinin Kantorovich tipli bir genellemesi verilmiştir. Yedinci bölümde, iki değişkenli genelleştirilmiş Jain operatörlerinin Kantorovich tipli bir genellemesi elde edilmiştir. Sekizinci bölümde, Jain operatörlerinin Voronovskaja tipli asimtotik yaklaşımı verilmiştir. Son Olarak dokuzuncu bölümde, İki Değişkenli Genelleştirilmiş Jain Operatörlerinin Voronovskaja tipli asimtotik yaklaşımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the approximation properties of bivariate generalized Jain operators are investigated. This thesis consists of nine chapters. In the first chapter, the definition of sequence linear positive operator is given and its basic properties are mentioned. Korovkin theorem is also stated. In the second chapter, the approximation properties of Jain operators are studied. In the third chapter, approximation order of Jain operators is given for spaces of continuous functions and Lipschitz class functions. In the fourth chapter, the approximation properties of bivariate generalized Jain operators are studied. In the fifth chapter, approximation order of bivariate generalized Jain operators is given for spaces of continuous functions and Lipschitz class functions. In the sixth chapter, a generalization of the Kantorovich type of Jain operators is given. In the seventh chapter, Kantorovich type generalization of bivariate generalized Jain operators is obtained. In the eighth chapter, the Voronovskaja type asymptotic approach of Jain operators is presented. Finally, in the ninth chapter, the Voronovskaja asymptotic approach of bivariate generalized Jain operators is obtained.