Acil uzaktan eğitim döneminde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri kapsamında uzman psikolojik danışmanların üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirdikleri çevrimiçi canlı söyleşilere ilişkin deneyimleri
Expert psychological advisors' experiences related to online live converstions within the scope of psychological counseling and guidance services in the emergency distance education period
  1. Tez No: 768181
  2. Yazar: YELİZ AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Covid-19 pandemi sürecinde Türkiye'de ve dünyada ani bir şekilde tüm eğitim kurumlarında ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçiş yapılmış, bu eğitim alanyazında“acil uzaktan eğitim”olarak adlandırılmıştır. Acil uzaktan eğitime geçilmesiyle üniversitelerdeki psikolojik danışma ve rehberlik faaliyetlerinin de uzaktan eğitimle yapılması gerekliliği doğmuştur. Üniversite öğrencileri için rehberlik hizmetlerinin alınması bireysel, psikolojik, mesleki ve uyum süreçleri için oldukça önemlidir. Bu sebeple bu araştırmanın amacı uzman psikolojik danışmanların Covid-19 pandemisi süresince Mersin Üniversitesi Uzaktan Eğitim Platformu (MEUUEP) üzerinden psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri kapsamında gerçekleştirdikleri canlı söyleşilere ilişkin deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi olan bütüncül çoklu durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti Merkezi'nde çalışmakta olan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içinde acil uzaktan eğitimle psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti veren ve canlı söyleşiler düzenleyen dört uzmandan oluşmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen verilerin çözümlenmesi içerik analizi yöntemi ile yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında Covid-19 pandemisi sürecince uzaktan eğitimle hizmet veren uzman psikolojik danışmanlar, uzaktan eğitim platformu üzerinden gerçekleştirdikleri canlı söyleşilerde genel olarak amaçlarına ulaştıklarını, olumlu, olumsuz bazı deneyimler yaşadıklarını, uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajlarını, katılımın kolaylığını, tasarım süreçlerine ilişkin izledikleri stratejileri ve bu söyleşilerin yüzyüze yapılan faaliyetler kadar etkili olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca deneyimlerinden hareketle uzmanlar gelecekte psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin uzaktan eğitimde önemli bir rolü olacağı yorumlanmış ve gelişmesi için bazı öneriler ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular kapsamında ileride yapılacak yapılacak çalışmalar için teoriye ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 pandemic, all educational institutions and universities in Turkey and in the world suddenly switched to distance education, and this education is called“emergency distance education”in the literature. With the transition to emergency distance education, it has become necessary to carry out psychological counseling and guidance activities in universities with distance education. Receiving guidance services for university students is very important for individual, psychological, professional and adaptation processes. For this reason, the aim of this research is to reveal the experiences of expert psychologists during the Covid-19 pandemic, on the live converstions they conducted within the scope of psychological counseling and guidance services through Mersin University Distance Education Platform (MUDEP). In this study, holistic multiple case study, which is a qualitative research method, was used. The study group of the research consists of four experts working at Mersin University Psychological Counseling and Guidance Service Center, providing emergency distance education psychological counseling and guidance services and organizing live converstions in the 2020-2021 academic year. In the research, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used to collect the data, and the analysis of the obtained data was done with the content analysis method. According to the results of the research, expert psychological advisors, who have been serving distance education throughout the Covid-19 pandemic period, stated that they had generally achieved their goals in the live converstions they conducted on the distance education platform, they had some positive and negative experiences, emphasized remarking the advantages and disadvantages of distance education, the ease of participation, the strategies they followed regarding the design processes and also they stated that these converstions were as effective as face-to-face activities. In addition, based on their experiences, experts interpreted that psychological counseling and guidance services will have an important role in distance education in the future and expressed some suggestions for its development. Within the scope of the findings obtained, suggestions for theory and practice have been made for future studies.