The container as a sustainable housing unit: An analysis of social dimension
Sürdürülebilir bir konut birimi olarak konteyner: Sosyal boyutun analizi
  1. Tez No: 768393
  2. Yazar: LARSA ABBAS NAYYEF ZUBAIDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyada meydana gelen ani krizler (hastalıklar, yangınlar, sel, depremler vb.) sonrasında insanın aradığı temel ihtiyaçlardan biri de uygun ve konforlu konut arayışıdır. Kara ve deniz yoluyla mal taşımak için kullanılan çelik nakliye konteynırları bu krizlere hızlı ve uygun çözümlerdi. Dikdörtgen ev şekli, çeliğin dayanıklılığı, montaj hızı ve özellikle limanlara yığıldıktan sonra kaynağa geri getirmenin yüksek maliyeti nedeniyle düşük fiyat nedeniyle konut birimi olarak kullanılmıştır. Konteynerleri konut birimi olarak ele alan çalışmaların azlığı ve bireyin kullanım sonrası deneyimini ele alan bu araştırma, konteynerleri sosyal yönleriyle sürdürülebilir bir ev olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde, iki farklı ülkede inşa edilen, farklı tip ve kullanıcı sayılarına sahip konteyner konut projelerinin karşılaştırmalı bir çalışması yapılmıştır. Karşılaştırmalı çalışma şu sosyal sürdürülebilirlik göstergelerine dayanmaktadır: Yaşam kalitesi ve sosyal adalet, sosyal katılım, güvenlik ve emniyet ve esneklik.
Özet (Çeviri)
The search for suitable and comfortable housing is a basic necessity that a person seeks after sudden crises that occur in the world such as diseases, fires, floods, earthquakes, and others. Steel shipping containers used to transport goods by land and sea were quick and appropriate solutions to these crises. Due to their rectangular house-like shape, the durability of steel, the speed of installation, and the low price especially after being piled on the ports due to the high cost of bringing them back to the source, they were used as housing units. Because of the scarcity of studies that discussed containers as housing units and the individual's experience after use, this research aims to study containers as a sustainable house in terms of their social aspects. In the thesis it is conducted a comparative study of container housing projects that are built in two different countries with different types and numbers of users. The comparative study is based on social sustainability indicators which are: Quality of life and social justice, social participation, security and safety, and flexibility.