The extent of applicability of the lean accounting in manufacturing and service companies in Turkey
Yalın muhasebenin Türkiye'deki üretim ve hizmet işletmelerinde uygulanabilirlik derecesi
  1. Tez No: 768415
  2. Yazar: MOHAMMAD ALSALAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Her işletme en düşük maliyetle en yüksek kârı elde etmek ister. Bununla birlikte, işletmeler şu anda birçok zorlukla karşı karşıyadır, bu nedenle işletmeler bu zorluklarla yüzleşmelerine yardımcı olacak yolları benimsemeye çalışmaktadır. Yalın muhasebe, müşteriler için değer yaratmaya ve israflı faaliyetleri ortadan kaldırarak Kârı gerçekleştirmeye odaklanan modern yollardan biridir, ve geleneksel yönetim muhasebesi sistemlerine bir alternatif olarak kabul edilir. Bu çalışma, Yalın muhasebenin Türkiye'deki üretim ve hizmet işletmelerinde uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Anketi hazırlanarak Türkiye'deki üretim ve hizmet işletmelerinin bir örneğine dağıtılmış ve anketi incelendikten sonra Yalın muhasebenin uygulanabileceği, ancak bu uygulamanın işletme yönetimi tarafından kesin bir istek gerektirdiği sonucuna varılmıştır. Araştırma örneklemindeki yöneticilerin ve muhasebecilerin Yalın muhasebe hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını da göstermiştir. Bu nedenle, işletmelerin bu yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinmeleri, geleneksel yöntemleri terk etmeleri, Yalın ile değiştirmeleri ve Yalın araçlarını kullanmaları için çalışanlarını eğitmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Every company wants to achieve the highest profit at the lowest cost. However, companies currently face many challenges, so that companies strive to adopt ways that help them face these challenges. Lean accounting is one of the modern ways that focuses on creating value for the customers and realizing the profit by eliminating wasteful activities, and it is considered an alternative to traditional management accounting systems. This study investigate the applicability of the Lean accounting in manufacturing and service companies in Turkey. Questionnaire survey was prepared and distributed to a sample of manufacturing and service companies in Turkey and after analyzing the questionnaire survey, it was concluded that the Lean accounting can be applied, but this applying needs a firm desire by company's management. The study also showed that managers and accountants of the study sample do not have enough knowledge about the Lean accounting. Therefore, companies are recommended to learn more about this approach, work to abandon the traditional methods, replace them with Lean, and work on training employees to use tools of Lean.