Ankara İli Kızılcahamam İlçesinde yerleşik arıcılığa yer veren tarım işletmelerinin sosyo-ekonomik yapıları üzerine bir araştırma
- Tez No: 76844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ILI KIZILCAHAMAM İLÇESİNDE YERLEŞİK ARICILIĞA YER VEREN TARIM İŞLETMELERİNİN SOSYO EKONOMİK YAPILARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A.Nuray GURAKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr. Coşkun CEYLAN 1998, Sayfa: 84 Jüri: Yard.Doç.Dr. Coşkun CEYLAN Prof. Dr. Çetin FTRATLI Prof. Dr. Yaşar GÜRGEN Bu araştırma, Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmada, işletmelerinde yerleşik arıcılığa yer veren ailelerin sosyo ekonomik nitelikleri, gelir durumları, arıcılık faaliyetleri ve teknik arıcılıkla ilgili durumları, arı ürünlerini pazarlama ve örgütlenme durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Yerleşik arıcılar, genelde yaşlı, ikinci uğraş olarak arıcılıkla ilgilenen, bu işi ek gelir sağlamak amacıyla ya da hobi olarak yapan kişilerdir. Yerleşik arıcıların işletme arazileri daha küçüktür ve yarısının ana gelir kaynakları çiftçilik değildir. Yerleşik arıcıların toplam gelirleri içinde arıcılık gelirlerinin oranı düşüktür. Ortalama kovan sayıları 22.92 adet, ortalama bal verimleri ise 293.33 kg.dır. Bal dışında bir arı ürünü üretmemektedirler ve balı kendileri pazarlamaktadırlar. Araştırmada, yerleşik arıcıların teknik arıcılıktaki standartlara uygun girdi temininde sorunları olduğu, girdi teminlerinde kredilerden yararlanmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Arıcılık, yerleşik arıcılık, arıcılar, sosyal yapı, tarımsal yapı, gelir durumu, sosyo ekonomik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON SOCIO ECONOMIC STATUS OF AGRICULTURAL ENTERPRISES WHICH IS ABOUT STATIONARY BEEKEEPING IN KIZILCAHAMAM DISTRICT OF ANKARA A.Nuray GÜRAKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Supervisor: Asst.Prof.Dr.Coşkun CEYLAN 1998, Pages: 84 Jury: Asst.Prof.Dr.Coşkun CEYLAN Prof.Dr. Çetin FTRATLI Prof.Dr. Yaşar GÜRGEN This research has been conducted within the boundaries of the City of Ankara at Kızılcahamam Region. During this research, social and economic conditions, earnings, beekeeping activities, harmony with technical standards, of those families who maintain stationary beekeeping in their production plants has been determined. Their marketing and organizational structure has also been examined. Stationary beekeepers are generally elderly people who conduct these activities either as a hobby or to subsidies their earning. The land is small and half of the people involved in this activity are not professional farmers. Their earnings out of beekeeping are relevantly small in percentage compare to their annual total income. The number of hives on average do not exceed 22.9 and the honey production 293.33 kg. There are no other by products beekeeping apart from honey production and what they produced marketed by themselves. The research revealed that beekeepers have experienced certain diffuculties in obtaining materials in relation to the production which is in compliance with the technical standarts that exist in beekeeping. KEYWORDS: Beekeeping, stationary beekeeping, beekeepers, social status, agricultural structure, income, socio economic characteristics.