Şirket özellikleri ile bağımsız denetim firması seçimi arasındaki ilişkinin incelenmesi: BİST-100 şirketleri üzerine bir araştırma
Investigation of the relationship between company characteristics and independent audit firm selection: A research on BIST-100 companies
  1. Tez No: 768461
  2. Yazar: TUĞÇE AKKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TUAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul 100 endeksinde işlem gören şirketlerin karakteristik özelliklerinin bağımsız denetçi seçimi üzerinde etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, 2016-2021 yılları arasında Borsa İstanbul 100 endeksinde işlem gören ve finansal olmayan şirketlere ait 468 firma-yıl verisi lojistik regresyon analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada bağımsız denetçi seçimini, şirketin almış olduğu denetim hizmetinin dört büyük denetim firması tarafından verilip verilmeme durumu temsil etmektedir. Analiz sonuçlarına göre, toplam aktiflerin logaritması ve kaldıraç oranı ile dört büyük denetim firması seçimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Halka açıklık oranı, halka açılma yaşı ve yönetim kurulu bağımsız üye sayısı ile dört büyük denetim firması tercihi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kar ya da zarar açıklama durumu, aktif karlılık oranı, firma yaşı ve yönetim kurulu üye sayısı ile dört büyük denetim firması seçimi tercihi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the characteristics of companies traded in the Borsa Istanbul 100 index have an effect on the selection of independent auditors. For this purpose, 468 firm-year data belonging to non-financial companies traded in the Borsa Istanbul 100 index between 2016-2021 were analyzed using the logistic regression analysis method. According to the results of the analysis, there is a positive and statistically significant relationship between preference of the big four audit firms and the natural logarithm of total assets and the leverage ratio. Also, there is a negative and statistically significant relationship between preference of the big four audit firms and the free float ratio, the age of going public and the number of independent members of the board of directors. However, it is observed that there is no statistically significant relationship between the preference of the big four audit firms and the profit or loss disclosure status, return on assets ratio, firm age and number of board members.