Aile şirketlerindeki muhasebe hilelerinin yapısal özellikleri ve yarattığı maliyetler üzerine bir araştırma
A research on the structural characteristics of accounting fraud in family businesses and the costs
- Tez No: 768460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE SAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; tüm şirket türlerinde karşımıza çıkabilecek muhasebe hilelerinin Aile Şirketleri'ne özgü yapısal özelliklerini belirlemek, Aile Şirketleri'ndeki muhasebe hileleri ile ilgili farklılıkları ortaya çıkarmak, bu hilelerin nasıl tespit edilebileceğine ışık tutmak ve önlenmelerine yönelik öneriler geliştirmektir. Böyle bir çalışma daha önce yapılmadığından örnek bir uygulama üzerinde keşifsel bir çalışma yapılacaktır. Bu kapsamda daha önce hile vakası ile yüzleşen bir Aile Şirketi örnek vaka olarak ele alınacak, bu şirketteki ilgili yönetici ve çalışanlarla görüşmeler yapılacaktır. İşletmelerin büyük çoğunluğunu aile şirketlerinin oluşturduğu düşünülürse bu çalışma neticesinde aile şirketlerinde hilenin önlenmesinin maliyeti ve hile sonucunda katlanılan maliyetin karşılaştırılması konusunda ışık tutacak ve yardımcı olacak bir çalışma olacaktır. Çalışmada ayrıca hile riskini azaltıcı kontrollerin ilgili aile şirketindehangi seviyede uygulandığı araştırılacaktır. Bu riskin bertaraf edilmesi konusunda yapılacak olan çalışmaların detaylı olarak maliyetleri konusunda araştırma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study; to determine the structural features of the accounting frauds encountered in all types of companies, specific to Family Businesses, discover the differences in accounting fraud in Family Businesses, structure how these frauds can be detected and develop recommendations for avoiding them. Since a study on accounting frauds has not been done before, an exploratory study was carried out on a sample application. In this context, a Family Business that had been detected accounting fraud was considered a case study, and interviews were held with the relevant managers and employees in this company. Considering that most businesses are family businesses, this study will shed light and help compare the cost of preventing fraud and the cost incurred as a result of it. Additionally, this study will be investigated at what level the controls that reduce the risk of fraud are applied in the family business. The costs of the studies to be done to eliminate the risk will be investigated in detail.