Oğuz Atay'ın romanlarında sıfatların eşdizimlilikleri
Collocations of adjectives in Oğuz Atay's novels
- Tez No: 768464
- Danışmanlar: DR. BEKİR TAHİR TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalışma Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Eylembilim ve Tehlikeli Oyunlar romanlarındaki nitelik bildiren sıfatlar, duygulanım sıfatları ve renk bildiren sıfatların eşdizimlilikleri üzerine bir incelemedir. Bu çalışmada öncelikle Oğuz Atay'ın adı anılan romanları elektronik ortama aktarılarak bir derlem oluşturulmuştur. Metin optik tarama sırasında ortaya çıkan imla hatalarından arındırılmış ve işlenebilir hale getirilmiştir. Daha sonra inceleme kısmında da görülebileceği gibi Oğuz Atay romanlarının söz varlığı istatistiği çıkarılmıştır ve sunulmuştur. Daha sonra ise TDK Türkçe Sözlük temel alınarak Wordstat yazılımı aracılığıyla romanlardaki sıfatların listesi çıkarılmış ve T-score, Z-score, Log likelihood, Mutual Information, Dice coefficient, MI3 istatistik yöntemleri ve Antconc, Wordsmith, ConcGram, GraphColl ve Wordstat yazılımları kullanılarak sıfatların eşdizimlilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the adjective collocations, grouping them as descriptive, affective and color adjectives, in Oğuz Atay's novels titled Tutunamayanlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Eylembilim and Tehlikeli Oyunlar. The mentioned novels were digitally transferred to create a corpus in the first place, having been cleared of spelling errors that occur during optical scanning, the text has become applicable. Then, as the analysis part reveals, the vocabulary statistics in Oğuz Atay's selected novels are collected and presented. The adjective list in the novels is created via Wordstat, based on the Turkish Dictionary of TDK. The adjective collocations are specified through the statistical methods of t-score, z-score, log likelihood, mutual ınformation, dice coefficient, mı3, and through the other software Antconc, Wordsmith, Concgram, Graphcoll and Wordstat software.