Oğuz Atay'ın romanlarında eylemsizlik bağlamında bilinç akışı ve iç monolog
Stream of consciousness and inner monologue in the context of inaction in Oğuz Atay's novels
  1. Tez No: 835982
  2. Yazar: MELİH CAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, modernizm ile ortaya çıkan varoluşsal sancıların modern bireyler üzerindeki etkisini, yabancılaşma üzerinden eylemsizlik bağlamında ele alıp, bilinç akışı ve iç monolog tekniklerinin eylemsizlik ile belirişini Oğuz Atay'ın eserleri kapsamında incelemektedir. Modernitenin yol açtığı bireyleşmeyi; bireyleşmenin yol açtığı yabancılaşmayı; yabancılaşma ile ortaya çıkan yalnızlığı ve eylemsizliği tespit etmek ve bu eylemsizliğin neticesinde bilinç akışı ve iç monolog tekniklerinin kullanılmasını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Öncelikle bilinç kavramının ve bilinç çalışmalarıyla elde edilen yeni bilgilerin bilinçaltı ve serbest çağrışım kavramlarını ortaya çıkarmasının tetkiki yapılmıştır. Ardından, bu kavramların öncülüğünde edebiyatta kullanılan bilinç akışı ve iç monolog tekniklerinin oluşum süreçleri, bu teknikler üzerine yapılan tartışmalar incelenmiştir. Bu yeni teknikleri Türk edebiyatına yetkin bir şekilde tanıtan Oğuz Atay'ın eserleri, eylemsizlik ilkesi temel alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effect of existential pains that emerged with modernism on modern individuals in the context of inaction through alienation and examines the emergence of stream of consciousness and inner monologue techniques with inertia within the scope of Oğuz Atay's works. Individuation caused by modernity; alienation caused by individuation; It is aimed to identify the loneliness and inaction that occurs with alienation and to reveal the use of stream of consciousness and internal monologue techniques as a result of this inaction. First of all, the concept of consciousness and the new information obtained through consciousness studies have been examined to reveal the concepts of subconscious and free association. Then, under the leadership of these concepts, the formation processes of stream of consciousness and inner monologue techniques used in literature and discussions on these techniques were examined. The works of Oğuz Atay, who introduced these new techniques to Turkish literature competently, were examined on the basis of the principle of inertia.