Türkiye'de yem sanayi alanında izlenen politikalar, gelişmeler ve beklentiler
Policy implementations, developments and expactations regarding feed industry in Turkey
  1. Tez No: 76849
  2. Yazar: MEHMET ERHAN EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YEM SANAYİ ALANINDA İZLENEN POLİTİKALAR, GELİŞMELER VE BEKLENTİLER M. Erhan EKMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Sayfa : 145 Yıl : 1998 Jüri : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Hakkı İNAN Türkiye'de hayvancılık alanında yaşanan ciddi sorunlardan biri de yemdir. Hem kaliteli kaba yem, hem de karma yem temininde önemli yetersizlikler bulunmaktadır. Ülkemizde önceleri devlet yardımıyla kurulan karma yem endüstrisi aradan geçen yaklaşık 45 yıl sonunda tamamen özelleşmiş ve kendi ayakları üzerinde durabilir bir duruma gelmiştir. Bugün toplam 456 yem fabrikasında 11 milyon ton yıllık üretim kapasitesine ulaşılmıştır. Fakat bu kapasitenin ancak %50'si kullanılabilmektedir. Bu miktar ile Türkiye dünya karma yemüretiminin yaklaşık %1'lik kısmını karşılayarak bölgesindeki en büyük karma yem üreticisi ülke olma özelliğine sahip olmaktadır. Fakat bu üretim miktarı, mevcut hayvan varlığımızın yaşama payı ihtiyacını bile karşılayamamaktadır. Günümüzden 10 yıl sonra (2008 yılında) ulaşacağımız nüfusumuzu dengeli besleyebilmek için sahip olmamız gereken hayvanların verim payı ihtiyaçları dahil olmak üzere kaba yemin yanı sıra tüketmeleri gereken karma yem miktarı 40 milyon tondur. Bu durumda önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin karma yem ihtiyacı bugünkü üretimin en az 8 katı daha artacaktır. Yem endüstrisinin karşılaştığı darboğazlar literatür çalışması bunun yanı sıra karma yem sanayicisi ve hayvan yetiştiricileri ile yapılan anketlerle belirlenmiş ve bu darboğazın çözümü için gerekli önlemler ortaya konulmuştur. Genetik gelişmeler, bakım ve sağlık koşullarında yeterli ilerlemelerin sağlanması kaydıyla karma yem üretiminde sağlanacak artış, hayvancılığımızın istenilen seviyelere getirilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Karma yem, yem hammaddesi kapasitesi, karma yem üreticisi, hayvan yetiştiricisi, prim destekli sözleşmeli hammadde tarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis POLICY IMPLEMENTATIONS, DEVELOPMENTS and EXPECTATIONS REGARDING FEED INDUSTRY IN TURKEY M. Erhan EKMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Page : 145 Year : 1998 Jury : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Hakkı İNAN One of the serious problems of animal husbundry in Turkey is providing foodstuff at a sufficent level. There is a great inadequancy dealing with providing forage and mixed feed. The mixed feed industry was established by the state in Turkey in the mid 1950's and afterwards private sector began to work in that area too. FeedIV industryhas developed for 45 years and they have begun to work rationally. That had to be one of the reason of the liberalisation process in sector and the factories of the state liberalized entirely. The production capacity of 456 existed factories has reached to 11 million tons in the present time. Only less then %50 of the capacity, however, can be used. However, amount of this production does not cover even nutrient requirements for maintenance of the existing number of livestock for providing suuicent production, which is required for the nutrition ofpopulation in Turkey for next decade, it will be needed about 40 million ton/year mixed feed to fed the necessary amouny of livestock properly. The bottlenecks at the mixed feed industry has been determined through literature work and interviews, which have been carried out with livestock growers and with the managers of the mixed feed producing factories. Afterwards, necessary measures have been examined to solve this bootleneck. In case sufficent developments in the science of genetic and in the husbandry and the sanitary conditions inlivestock keeping could be providing, an increase in feed production would play a great role in developing animal husbandry practices in Turkey. KEY WORDS.: Mixed feed, Feedstuffs, Capacity, Mixed feed producer, Animal grower, Contract farming for feedstuffs production through supporting with premiums