Afyon-Karamık ve Bolu-Yeniçağa turbalarında şeker içeriklerinin incelenmesi
- Tez No: 76850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yeniçağa bataklığı KAF zonundaki fayların makaslama sonucu oluşan çukurluk içerisinde Reşadiye gölünü çevrelemektedir. Karamık bataklığı ise Koçbeyli yırtılma fayının aynasına yaslanan Karamık gölünü çevreler konumdadır. Bu tektonik kökenli göllerin su bütçesi değişik kanallarla kontrol altında tutulmuştur. Karamık bataklığında 6, Yeniçağa bataklığında 12 adet sondaj ile değişik derinliklerden, hem yatay hem de düşey yöndeki şeker içeriklerini ortaya koyacak şekilde örnekleme yapılmıştır. Alınan Örneklerin havada kuru bazda ortalama nem içerikleri, Karamık bataklığında %4,89, Yeniçağa bataklığında %5,79'dur. Karamık bataklığının ortalama toplam nemi %55,22, Yeniçağa bataklığının ise %79,83'dür. Alınan örneklerde ortalama kül oranları ise havada kuru bazda Karamık bataklığında %69,04, Yeniçağa bataklığında %34,30'dur. Bataklık ortamının asidik oluşu nedeniyle, bitkilerin ayrışmasıyla serbestlenen şekerler, invert şekere dönüşmektedir. İnvert şeker içeren çözeltilerde pH tayini de yapılmış olup, havada kuru bazda ortalama pH değerleri Karamık bataklığı örneklerinde 8,05, Yeniçağa bataklığı örneklerinde ise 6,32 dir. Karamık ve Yeniçağa örneklerinde invert şeker içeriklerinin ppm mertebesinde olması nedeniyle şeker tayini Emmerich-Metodu ile yapılmıştır, invert şeker içerikleri Karamık bataklığında havada kuru bazda 3,36 ve 11,45 ppm değerleri arasında değişmekte olup, ortalama olarak ise 6,66 ppm'dir. Yeniçağa bataklığında invert şeker içeriği havada kuru bazda 0,42 ve 501,52 ppm arasında değişmekte, ortalama olarak ise 25,89 ppm'dir. Anahtar Kelimeler : Bolu, Yeniçağa, Reşadiye, Afyon, Şuhut, Karamık, bataklık, invert şeker
Özet (Çeviri)
Yeniçağa swamp is formed around the Reşadiye Lake which was occured due to by shearing faults of the KAF zone. Karamık swamp is controlled by Koçbeyli fault mirror and is located around Karamık Lake. Several channels control the water level from the tectonic Lakes. There is 6 boreholes in Karamık and 12 boreholes in Yeniçağa swamps of different depths. Samples have been taken from boreholes to obtain the horizontal and also the vertical sugar content of the basin. The average water contents of Karamık and Yeniçağa swamp samples in an air dried basis are 4,89 % and 5,79 %, respectively. The total average of water contents at Karamık and Yeniçağa swamps are 55,22 % and 79,83 %, respectively. The ash contents in air-dried base at Karamık and Yeniçağa swamp samples are 69,04 % and 34,30%, respectively. The acidic character of the swamp region caused to transform free sugars due to the vegetable decompositions. The contents of the pH in the invert sugar containing solutions show that the average pH-value of Karamık and Yeniçağa swamps in air dried base are 8,05 % and 6,32 %, respectively. The invert sugar contents of the samples are in ppm level so the termination of sugar contents were determined by Emmerich-Method. The invert sugar content in Karamık swamp in air dried base is between 3,36-11,45 ppm and the average of the invert sugar in Karamik swamp in dry-ash free base is 6,67 ppm. The invert sugar content at Yeniçağa swamp in air dried base is between 0,42-501,52 ppm and the average of the invert sugar in Yeniçağa swamp in dry-ash free base is 25,89 ppm. Key Words : Bolu, Yeniçağa, Reşadiye, Afyon, Şuhut, Karamık, swamp, invert sugar.