Okuma çemberi yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve eleştirel okuma becerileri üzerindeki etkisi
The effect of literature circles on 4th grade students' reading comprehension and critical reading skills
- Tez No: 768508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARABAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı okuma çemberi yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin, okuduğunu anlama ve eleştirel okuma becerilerine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak tasarlanmış, çalışmanın sonunda öğrencilerle yapılan görüşme ve araştırmacının süreçte yaptığı gözlemleri içeren araştırmacı güncesinden yararlanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Hatay ili Dörtyol ilçesindeki bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Bu okulda bulunan dördüncü sınıflardan iki şube deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırma, deney grubunda 28 ve kontrol grubunda 23 öğrenci ile yürütülmüş olup bu öğrencilerin 28'i kız 23'ü erkek öğrencidir. Toplamda 11 haftalık çalışmanın yedi hafta süren uygulama kısmında deney grubunda okuma çemberi etkinlikleri yürütülürken kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada okuduğunu anlama becerisini ölçmek amacıyla Karabay ve Kuşdemir (2009) tarafından geliştirilen“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”, ve eleştirel okuma becerisini ölçmek amacıyla Okur (2019) tarafından geliştirilen“Eleştirel Okuma Değerlendirme Paketi”kullanılmıştır. Aynı zamanda“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Araştırmacı Güncesi”ile elde edilen veriler, nicel verilerin yorumlanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to ascertain the effect of literature circles on reading comprehension and critical reading skills of primary school 4th grade students. This research was designed as a quasi-experimental desing with pre-test-post test control group. At the end of the study, the research's diary was used which includes the interviews with the students and the observations that is made by the researcher during the process. Data collection and experimental study were carried out in a public primary school in District of Dörtyol, Hatay province in the second term of the 2021-2022 academic year. Two classes from the fourth grades in the school were selected as the experimental and control groups. The research is carried out with 28 students in the experimental group and 23 in the control group of which 28 of them are girls 23 of them are boys. While the literature circles activities were carried out in the experimental group in the seven week practicing part of the 11-week study, no intervention was made in the control group. In the research ''Reading Comprehension Test'' developed by Karabay and Kuşdemir (2009) to measure reading comprehension skills and“Critical Reading Pack”developed by Okur (2019) to measure critical reading skills were used. At the same time the datas which were obtained by the“Semi-Structured Interview Form”and“Researcher's Diary”were used to interpret quantitative data.