Bolu-Yeniçağa turbalığındaki bazı inorganik elementlerin jeokimyası
- Tez No: 76851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLU-YENİÇAĞA TURBALIĞININ BAZI İNORGANİK ELEMENTLERİNİN JEOKİMYASI Armağan SERDAROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN 1998, Sayfa: 133 Jüri: Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN Yrd. Doç. Dr. İ. Sönmez SAYHJ Prof. Dr. Ayhan ERLER Bu çalışmada Bolu-Yeniçağa turbalığında derinlikleri 0.40-7.10 m. arasında değişen 12 adet sondaj açılmıştır. Turbanın toplam nem oram ortalama % 87.77'dir, Havada kuru bazda kül oranı % 28.86 ve organik madde oranı % 71.14 'tür. Kül örneklerinin element analizlerinde Yeniçağa turbasında ortalama Al % 3.16, Ca % 1.61, Fe %0.75, Mg % 0.58, K % 0.49, Na % 0.12, Ti 993 ppm, Mn 108 ppm, Cr 46 ppm, Ni 44 ppm, V 39 ppm, Cu 20 ppm, La 4.3 ppm, Be 0.6 ppm ve Yb 0.6 ppm olduğu saptanmıştır. Yeniçağa turba örneklerinin organik kısımlarının oksidasyonu sonucu kalan inorganik bileşenlerin kuvars, kaolinit, montmorillonit, plajiyoklas, K-feldispat, illit, kalsit ve karışık tabakalı kil minerali içinde yer aldıkları yapılan XRD çalışmaları sonucu belirlenmiştir. Elementlerin turbalıktaki dağılımlarından Cr, Ti, Ni, V elementlerinin ofiyolitli kayaçlardan, Mn ve Yb Soğucak Melanjından ve Köroğlu volkanitlerinden, Be ise kuzeydeki Bolu granitoidlerinden, Al'un ise kil minerallerinden kaynaklandıkları belirlenmiştir. Elementlerin düşey dağılımlarında ise V'un bitkisel maddenin fazla olduğu noktalarda göreceli arttığı, ayrıca diğer element değişimlerinin dağılımlarının gölün ve bataklığın paleocoğrafik konumu hakkında bilgi verdiği ortaya çıkmıştır Günümüzde D-B ve K-G doğrultularında üçgen şeklindeki ana sedimantasyonun daha önce KKB- GGD eksenli olduğu anlaşılmıştır. 1998, 133 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bolu, Yeniçağa, turba, turbalık, asal element, tali element
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.Sc. Thesis GEOCHEMISTRY OF SOME INORGANIC ELEMENTS IN THE PEAT DEPOSIT OF BOLU-YENİÇA?A Armağan SERDARO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gültekin KAVUŞAN 1998, Page: 133 Jury: Assoc. Prof. Dr. Gültekin KAVUŞAN Asst. Prof. Dr. İ. Sönmez SAYILI Prof. Dr. Ayhan ERLER In this work, 12 boreholes were drilled for depths, between 0.40 and 7.10 m. in Yeniçağa peatland in Bolu. Total moisture content of the samples were determined 87.77 %. Ash and organic matter content of peatland were determined 87.77 %, 28.86 % and 71.14 %; respectively (in air-dried base). Elemental content in Yeniçağa peatland was determined as 3.16% Al, 1.61% Ca, 0.75% Fe, 0.58% Mg, 0.49% K, 0.12% Na, 993 ppm Ti, 108 ppm Mn, 46 ppm Cr, 44 ppm Ni, 39 ppm V, 20 ppm Cu, 4.3 ppm La, 0.6 ppm Be and 0.6 ppm Yb. Inorganic constituents of Yeniçağa peatland, which is obtained as a result of removal of organic substances by oxidation were determined as quartz, kaolinite, montmorillonite, illite, plagioclase, K-feldspar, calcite and mixed layer clay by XRD analyses. From the distribution of elements in peatland, it is estimated that Cr, Ti, Ni and V were derived from ophiolitic rocks; Mn and Yb were derived from Soğucak Melange and Köroğlu volcanites; Be was derived at the northern area from Bolu granitoid; and, Al were derived from clay minerals. However, V is relatively abundant at points where plant materials are rich. In addition, the distribution of other elements provide data on the paleogeographic forms of lake and swamp. It is understood that the recent triangular shape of main sedimentation in the E- W and N-S directions was in the NNW-SSE direction earlier. 1998, 133 pp KEY WORDS: Bolu, Yeniçağa, peatland, major element, minor element