Obezite ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran normal kilolu ve obez hastalarda vitamin B12 seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin B12 levels in normal WEİGHT and obese patients in obesity and family medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 768540
  2. Yazar: MÜMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: İnsan vücudu için esansiyel olan ve birçok hücresel fonksiyonda rol oynayan B12 vitamini, özellikle hematolojik, nörolojik başta olmak üzere birçok sistemi etkilemesinin yanında genetik, çevresel, beslenmeyle ilişkili pek çok durumdan etkilenmektedir. Biz de bu çalışmamızda normal kilolu ve obez bireyler arasında vitamin B12 düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel özellikte olan araştırmamızda Eylül 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında üniversite hastanemiz aile hekimliği ve obezite polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası 564 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar vücut kitle indeksine göre 2 gruba ayrılmıştır: Grup 1: Normal kilo (VKİ: 18.5-24.9 kg/m²), Grup 2: Obez (VKİ: ≥ 30 kg/m²). Serum vitamin B12 için referans aralığı 126-505 pg/ml olarak belirlenmiştir. Grup 1 ve Grup 2 arasında vitamin B12 düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca hastaların sosyodemografik özellikleri, sigara ve alkol kullanım durumları, eşlik eden kronik hastalıkları ile VKİ ve vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %26.4'ü erkek, %73.6'sı kadındı. Yaş ortalaması 35.6±12 idi. Hastaların %38.5'i normal kilolulardan, %61.5'i obezlerden oluşuyordu. Grup 1'in ortalama vitamin B12 seviyesi 252.4±115.1 pg/ml, Grup 2'nin 211.1±90.1 pg/ml idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin B12, which is essential for the human body and plays a role in many cellular functions, affects many systems, especially hematological and neurological systems, and is affected by many genetic, environmental and nutritional conditions. In this study, we aimed to compare vitamin B12 levels between normal weight and obese individuals. Method: In our descriptive cross-sectional study, the data of 564 patients aged between 18-65 years who applied to the family medicine and obesity polyclinics of our university hospital between September 2017 and December 2018 were analyzed retrospectively. Patients were divided into 2 groups according to body mass index: Group 1: Normal weight (BMI: 18.5-24.9 kg/m²), Group 2: Obese (BMI: ≥ 30 kg/m²). The reference range for serum vitamin B12 is 126-505 pg/ml. Vitamin B12 levels were compared between Group 1 and Group 2. In addition, the relationship between patients' sociodemographic characteristics, smoking and alcohol use, comorbid chronic diseases, and BMI and vitamin B12 levels were examined. Results: 26.4% of the patients were male and 73.6% were female. The mean age was 35.6±12 years. Of the patients, 38.5% were of normal weight and 61.5% were obese. The mean vitamin B12 level of Group 1 was 252.4±115.1 pg/ml, while that of Group 2 was 211.1±90.1 pg/ml.