Kronik lenfositik lösemi tanılı hastaların retiküler lif derecesi ile laboratuar, prognostik faktörler ve evreleme sistemleri ile ilişkisi
Relationship between reticular fiber grade and laboratory, prognostic factors and staging systems in patients with chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 768569
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP OKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL) kanda lenfosit sayısının artması ile karakterize yetişkinlerde en sık görülen lösemi türüdür. Hastalığın evreleme sistemlerinde lenfosit yüksekliği, hemoglobin ve trombosit düşüklüğü ile splenomegali varlığı kullanılan parametrelerdir. Çalışmamızda KLL tanılı hastaların kemik iliği biyopsilerinde bakılan retiküler lif (RL) derecesi ile laboratuvar, prognostik faktörler ve evreleme sistemleri arasındaki ilişkisi incelendi. RL derecesinin KLL hastaları için prognostik önemi araştırıldı. Ocak 2012-Aralık 2021 tarihleri arasında merkezimizdeki KLL tanılı 225 hasta retrospektif olarak tarandı.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is the most common type of leukemia in adults, characterized by an increased number of lymphocytes in the blood. Elevated lymphocytes, low hemoglobin and thrombocyte levels, and the presence of splenomegaly are the parameters used in staging systems. In our study, the relationship between reticular fiber (RL) grade in bone marrow biopsies of patients with CLL and laboratory, prognostic factors and staging systems was investigated. The prognostic significance of RL grade for CLL patients was investigated. Between January 2012 and December 2021, 225 patients with CLL in our hospital were retrospectively screened.