Ankara Ayaş koşullarında dikim zamanlarının brokkoli (brassica oleraceae var. Italica)'de verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of sowing times on yield and quality of broccoli (brassica oleracceae var. Italica) grown in Ayaş region of Ankara
- Tez No: 104357
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ankara Ayaş Koşullarında Dikim Zamanlarının Brokkoli (Brassica oleraceae var. italica)' de Verim ve Kalite Özelliklerine Etkisi Eda VART ANLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ ı araştırma; Ankara Ayaş koşullarında üç brokkoli çeşidinde yedi farklı dikim zamanının 5 Haziran, 30 Haziran, 15 Temmuz, 30 Temmuz, 15 Ağustos, 30 Ağustos, 15 Eylül) verim kalite özelliklerine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Farklı dönemlerde dikilen tkilerde ana ve yan taçlar için taç oluşum tarihi, hasat tarihi, taç çapı, bitki başına taç ırlığı, yan taç sayısı, taçlardaki sıkılık ve yaprakhlık ve taç rengi belirlenmiştir. aıeme sonucunda bitki başına düşen ortalama verim ve taçlardaki kalite yönünden yapılan ğerlendirmelerde, kullanılan üç çeşit için de en uygun dikim zamanlarının 15 Haziran, 30 ıziran ve 15 Temmuz tarihleri olduğu saptanmıştır. 01, 26 sayfa * AHTAR KELİMELER: Brokkoli, dikim zamanı, kalite, verim III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effect of sowing times on yield and quality of broccoli (Brassica oleraceae var. ttalica) grown in Ayaş region of Ankara. EdaVARTANLI Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Horticulture SupervisonProf.Dr.Ruhsar YANMAZ lis research was carried out to determine the effect of different sowing times (June 15th, ine 30*, July 15*, July 30*, August 15*, August 30*, September 15* )on quality and eld of two brokkoli variety grown in Ankara Ayaş conditions. The time of secondary head rmation harvest time, head occur time for head, diameter, head weight for plant number of condary head were head compectness and head colour determined in each plant. t the end of the research, it was ascertained to best sowing times; 15 June,30 June and > July for using two variety,in evaluates which was did for plant average yield and head lality. )01, 26 pages EY WORDS: Broccoli, sowing times, yield, quality