Kardiyovasküler hastalık tanısıyla hastanede yatan tip 2 diyabetli bireylerin diyabet tedavisine uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compliance of individuals with type 2 diabetes who are hospitalized with the diagnosis of cardiovascular disease
- Tez No: 689849
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı, kardiyovasküler hastalık tanısıyla hastanede yatan tip 2 diyabetli bireylerin diyabet tedavisine uyumunun değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini; kardiyovasküler hastalık tanısıyla hastanede yatan tip 2 diyabetli 118 kadın, 148 erkek olmak üzere 296 hasta oluşturmuştur. Çalışma için etik kurul onayı ve tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Çalışmanın verileri, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Hastaların, yaşı 32-92 arasında ve diyabet süresi ortalama 13 yıldır. Verilerin değerlendirmesinde Spearman ve Pearson Korelasyon Analizi, Mann-Whitney-U testi ve Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. Hastaların %99,3'ünün tip 2 diyabet tedavisine uyumu orta düzeyde bulunmuş, yaş ortalaması arttıkça tip 2 diabetes mellitus tedavisine uyumun azaldığı, eğitim düzeyi yükseldikçe tedaviye uyumun arttığı belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the compliance with diabetes treatment of individuals with type 2 diabetes who are hospitalized with the diagnosis of cardiovascular disease. The sample of the study; consisted of 296 patients, 118 women and 148 men, with type 2 diabetes who were hospitalized with the diagnosis of cardiovascular disease. Ethics committee approval and informed consent were obtained from all patients for the study. The data of the study were collected by face-to-face interview method. The age of the patients is between 32 and 92 years and the duration of diabetes is 13 years. Spearman and Pearson Correlation Analysis, Mann-Whitney-U test and Kruskall-Wallis test were used to evaluate the data. Compliance with type 2 diabetes treatment was found to be moderate in 99.3% of the patients. It was determined that compliance with type 2 diabetes mellitus treatment decreased as the mean age increased, and compliance increased as the education level increased (p0.05).