Farklı içeceklerin restoratif materyallerin sertliği ve pürüzlülüğü üzerindeki etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of different beverages on the hardness and roughness of restorative materials
  1. Tez No: 768617
  2. Yazar: İREM NUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ DÜLGER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada farklı içeceklerde bekletilen dört farklı restoratif dental materyalin sertlik ve yüzey pürüzlülüğündeki değişimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bir adet geleneksel kompozit reçine (Filtek Z250, 3M Espe,St. Paul, MN, ABD), 2 adet bulkfil kompozit (Xtrafill Voco, Cuxhaven, Almanya ve Tetric N Ceram, İvoclar Vivadent,AG Schaan/Liechtenstein, Almanya) ve bir adet cam iyonomer siman (Ketac Molar Easymix, 3M Espe, St. Paul, MN, ABD) kullanılmıştır. Örnekler 4 mm yüksekliğinde 8 mm çapında yuvarlak teflon kalıplar kullanılarak hazırlanmıştır (n=10). Her bir örneğe kalın, orta, ince ve süper ince grenli diskler ile polisaj yapılmıştır. Daha sonra örneklerin başlangıç pürüzlülük ve sertlik değerleri ölçülmüştür. Pürüzlülük testleri için ölçüm uzunluğu 2 mm ve cut off değeri 0.25 mm olarak ayarlandı. Sertlik testleri 200 gr yükün 15 sn boyunca uygulanması ile gerçekleştirildi. Daha sonra her bir materyal grubu kendi içerisinde 3 ayrı içecekte bekletilmek üzere 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar kola, çay ve distile suda 30 gün boyunca her gün günde 3 defa ve her seferinde 15 dk olacak şekilde bekletildi. İçeceklerde bekletilmeyen sürelerde tüm örnekler distile suda bekletildi. 30 günlük süre dolduktan sonra örneklerin pürüzlülük ve sertlik testleri aynı parametreler kullanılarak tekrar edildi. Örneklerin başlangıç ve içeceklerde bekletildikten sonraki taramalı elektron mikroskobu alınarak yüzey analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the change in hardness and surface roughness of four different restorative dental materials kept in different beverages. In the study, one conventional composite resin (Filtek Z250, 3M Espe, St. Paul, MN, USA), 2 bulkfil composites (Xtrafill Voco, Cuxhaven, Germany and Tetric N Ceram, Ivoclar Vivadent, AG Schaan/Liechtenstein, Germany) and one glass ionomer cement (Ketac Molar Easymix, 3M Espe, St. Paul, MN, USA) was used. Samples were prepared using round Teflon molds with a height of 4 mm and a diameter of 8 mm (n=10). Each specimen was polished with coarse, medium, fine and super fine grained discs. Then, the initial roughness and hardness values of the samples were measured. For roughness tests, the measuring length was set to 2 mm and the cut-off value was set to 0.25 mm. Hardness tests were carried out by applying 200 gr load for 15 seconds. Then, each material group was divided into 3 groups to be kept in 3 different drinks. The groups were kept in cola, tea and distilled water for 30 days, 3 times a day, for 15 minutes each time. All samples were kept in distilled water during the periods that were not kept in the beverages. After the 30-day period, the roughness and hardness tests of the samples were repeated using the same parameters. Surface analyzes were made by taking scanning electron microscopy after the samples were kept in the starter and beverages.