Ankara İlinde yüksek verimli fiğ türlerinin yayılması ve benimsenmesi
- Tez No: 76863
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİNDE YÜKSEK VERİMLİ FİĞ TÜRLERİNİN(MACAR FİĞİ) YAYILMASI VE BENİMSENMESİ Bora Sürmeli Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cemal Ta Bu çalışmada, Çubuk ilçesinde yüksek verimli fiğ türlerinin (Macar fiğinin) yayılması ve benimsenmesi incelenmiştir. Yöredeki çiftçilerin sosyo-ekonomik özellikleri, haberleşme davranışları ve yayım elemanları ile olan ilişkileri incelenmiş ve bu özelliklerin Macar fiği üretiminin yayılması ve benimsenmesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Macar fiğinin araştırma alanındaki tarihsel gelişimi ve uygulanan tarımsal yayım yaklaşımı incelenmiştir. Araştırmanın ana veri kaynaklarını Çubuk İlçesinde 50 çiftçi ile yapılan anket çalışması ve araştırıcının gözlemleri oluşturmuştur. Verilerin istatistiki olarak incelenmesinde Khi-kare metodu kullanılmıştır Araştırma sonucunda Çubuk İlçesinde hayvancılığın önemli bir gelir kaynağı olması nedeniyle Macar fiği üretiminin kolaylıkla benimsendiği tespit edilmiştir. Bunun yanısıra Macar fiği üretimine yönelik yayım çalışmalarının çiftçilerin benimseme davranışlarına olumlu katkıları olduğu ortaya konmuştur. Yayım çalışmalarının Çubuk İlçesinin dağlık köylerine doğru yönelmesi Macar fiği üretiminin daha geniş kitleler tarafından yayılması ve benimsenmesini sağlar. 1998, Sayfa: 77 ANAHTAR KELİMELER: Macar fiği, zahireci, yeniliklerin yayılması ve benimsenmesi, erken ve geç benimseyenler, benimseme kategorileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis DIFFUSION AND ADOPTION OF IMPROVED VETCH VARIETIES (HUNGARIAN VETCH) in ANKARA PROVINCE Bora Sürmeli Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Cemal Taluğ In this research, diffusion and adoption of improved vetch varieties (especially Hungarian vetch) were investigated in Çubuk district. In Çubuk district, social and economic factors information behaviors and relations between farmers and extension staff as well as the impacts on diffusion and adoption were investigated. Historical background of new technology and extension methodology which is implemented in reearch area was examined. The main data resources of the research depend on observations and field surveys which was made with 50 farmers in Çubuk district. Khi-Square test was used in the statistical analysis. As a result of this research, It is understood that since most of the farmers income in Çubuk district depends on livestock production, the production of Hungarian vetch was adopted in a short-time and the demonstration have positive contribution to the adoption behaviors. On the other hand, conveying the extension activities in mountain villages will be provide the adoption and diffusion of Hungarian vetch. 1998, Page: 77 KEY WORDS: Hungarian vetch, merchant.early edaptor.late adeptors adoption and diffusion of new technologies, adoption categories.