Kripto para ve para piyasasındaki konumu
Crypto money and its position in the money market
- Tez No: 768671
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde kullanılan para, ilk çağlardan bu zamana kadar birçok farklılık göstermiştir. Başlarda ödeme aracı olarak altın, bakır, gümüş ve kalay kullanılmakta idi. Tabi para olarak bunların dışında inci, fildişi, sığır ya da manilla vb. de kullanılmıştır. Para zaman içinde madeni paradan kağıt paraya geçmiş ve günümüzde teknolojinin gelişim ve internetin yaygınlaşması ile de dijal şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Para tarihi boyunca ülkeler ve insanlar için büyük önem arz eder. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli kişi ya da gurup tarafından oluşturulan Bitcoin ile birlikte para sisteminde yeni bir döneme geçilmiştir. Kripto para bir diğer adı ile dijital para hayatımıza hızla girmiştir. Block zincir teknolojisi ile işlem gören kripto paralara hızla yeni dijital paralar eklenmektedir. Türkiye'de de tüm dünyada olduğu gibi kripto para kullanımı yaygındır. Kripto paranın yasal düzenlemesi olmaması kripto paranın olumsuz yanları olsada, kripto para borsaları yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında paranın başlanğıcından dijital paraya geçiş ve sanal para olarak da adlandırdığımız kripto paranın para piyasasındaki yeri incelenmiştir. Yapılan araştırmada kişilerin cinsiyet, eğitim ve yaş sınırlarına bakılarak kripto para hakkında düşünceleri ve kullanımları incelenmiştir. 100 kişilik hedef kitle sayısı ile yapılan anket çalışması ile kripto paraya olan bakış açısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The money used today has shown many differences from the early ages to this time. Initially, gold, copper, silver and tin were used as means of payment. Of course, pearls, ivory, cattle or manilla, etc. were also used as money. Money has passed from coin to paper money over time and today it has started to be used digitally with the development of technology and the spread of the internet. Throughout the history of money, it has been of great importance to countries and people. In 2008, a new era was entered in the monetary system with Bitcoin, which was created by the person or group nicknamed Satoshi Nakamoto. Crypto money, also known as digital money, has entered our lives rapidly. New digital coins are rapidly being added to crypto coins traded with blockchain technology. In Turkey, as in the whole world, the use of crypto money is widespread. Although there are negative aspects of crypto money that there is no legal regulation of crypto money, crypto money exchanges have started to be widely used. In this thesis study, the transition from the beginning of money to digital money and the place of crypto money, which we also call virtual money, in the money market were examined. In the research, people's gender, education and age limits were examined and their thoughts and uses about crypto money were examined. With the survey conducted with the target group of 100 people, the perspective on crypto money was examined.