Kripto paralar, blockchain teknolojisi ve kripto paraların kullanım alanları
- Tez No: 816774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kripto para birimleri, bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır, yani işlemler, bir bilgisayar ağı tarafından tutulan ve blok zinciri adı verilen halka açık bir deftere kaydedilir. İlk ve en tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında oluşturulmuştur. O zamandan beri, her biri kendine özgü özelliklere ve uygulamalara sahip binlerce başka kripto para birimi yaratılmıştır. Kripto para birimleri, çevrimiçi işlemler, yatırım ve bir değer deposu gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bununla birlikte, değerleri oldukça değişken olabilir ve hızlı dalgalanmalara tabi olabilir, bu da onları yüksek riskli bir yatırım haline getirir. Kripto para piyasasında, dalgalanması daha az olan kripto paralar ve stabilcoin'ler bulunmaktadır. Bu tür varlıklar genellikle fiyat istikrarı sağlamak ve volatilite riskini azaltmak amacıyla tasarlanmıştır. İçerdiği risklere rağmen, kripto para birimlerinin popülaritesi artmaya devam etmektedir ve birçok yatırımcı ve işletme artık potansiyel kullanımlarını ve faydalarını keşfetmektedir. Kripto paraların kullanımı, işletmeler ve hükümetler arasında önemli bir konudur ve gelecekteki eğilimler üzerinde etkili olabilecektir. İşletmeler, kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etme, müşterilerine kripto para birimleriyle ticaret yapma imkânı sunma veya kendi kripto para birimlerini oluşturma gibi çeşitli yollarla kripto paraları kullanabilirler. Gelecekte, kripto paraların kullanımı ve kabulüyle ilgili olarak daha fazla düzenleme ve standartların oluşması beklenmektedir. İşletmeler ve hükümetler, kripto para teknolojisini benimseyerek faydalarını ve risklerini değerlendirmeli ve stratejilerini buna göre şekillendirmelidir. Kripto paraların geleceği, teknolojik gelişmelere, pazar koşullarına ve toplumsal kabul düzeyine bağlı olarak belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies work independently of a central bank, so transactions are recorded on a public ledger called a blockchain that is maintained by a computer network. Bitcoin, the first and most well-known cryptocurrency, was created in 2009. Since then, thousands of other cryptocurrencies have been created, each with its own unique features and applications. Cryptocurrencies can be used for various purposes such as online transactions, investment and as a store of value. However, their values can be highly variable and subject to rapid fluctuations, making them a high-risk investment. In the cryptocurrency market, there are cryptocurrencies and stablecoins with less volatility. These types of assets are generally designed to provide price stability and reduce volatility risk. Despite the risks involved, the popularity of cryptocurrencies continues to grow and many investors and businesses are now exploring their potential uses and benefits. The use of cryptocurrencies is an important issue between businesses and governments and can affect future trends. Businesses can use cryptocurrencies in various ways such as accepting cryptocurrencies as a payment method, offering their customers the opportunity to trade with cryptocurrencies or creating their own cryptocurrencies. In the future, more regulations and standards are expected to emerge regarding the use and acceptance of cryptocurrencies. Businesses and governments should evaluate their benefits and risks by adopting cryptocurrency technology and shape their strategies accordingly. The future of cryptocurrencies will be determined by technological developments, market conditions and social acceptance levels.