Necrostatin-1 ve enoksaparin moleküllerinin flep yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effect of necrostatin-1 and enoxaparin molecules on flep viability
  1. Tez No: 768699
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN BİLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Distal flep nekrozu random paternli fleplerde daha sık görülmektedir. Flep boyunu kısaltan önemli bir komplikasyondur. Bu komplikasyonun önlenmesi amacıyla geçmişten günümüze birçok ilaç ve molekül üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ratlarda oluşturulan random paternli flep modelinde necrostatin-1 ve enoksaparin moleküllerinin distal flep nekrozunu önleme ve flep viabilitesini artırmadaki etkinliklerinin araştırılması planlanmıştır Gereç ve Yöntem: Ortalama ağırlığı 300-350 gr. olan 32 adet Wistar-Albino cinsi dişi rat 4 gruba ayrılmıştır. Tüm deney hayvanlarına Mcfarlane flep modelinde, 3x9 cm boyutlarında kaudal tabanlı flep operasyonu yapılmış ve her gruba planlanan şekilde uygun tedavi modalitesi uygulanmıştır. Yedi günlük takip sonunda tüm ratların fotoğrafları çekilmiş ve flep nekroz oranları hesaplanmıştır. Tüm flep dokularından 1x1 cm tam kat spesmen örnekleri alınmış ve histopatolojik ve immunohistokimyasal inceleme için saklanmıştır. Tüm ratlarda serum örneklerinde TNF-α düzeyleri çalışılmıştır. Bulgular: Çalışma sonucunda flep nekroz yüzdeleri gruplar arasında karşılaştırıldığına gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Histopatolojik olarak inflamasyon, kapiller proliferasyon, nekroz, fibroblast proliferasyon ve fibrozis parametreleri karşılaştırılmıştır. Nekrostatin-1 grubunda daha düşük inflamasyon nekroz ve fibrozis skorları izlenirken kapiller proliferasyon ve fibroblast proliferasyon skorları daha yüksek izlenmiştir. Enoksaparin grubunda fibroblast proliferasyonu ve kapiller proliferayon skorları daha yüksek izlenmiş olup diğer parametreler açısından gruplar arasında istatiksel fark izlenmemiştir. Rip-1 immunohistokimyasal boyama sonuçlarında nekrostatin-1 grubunda diğer gruplara göre istatiksel olarak anlamlı şekilde daha az boyanma tespit edilmiştir. Serum TNF-α düzeyleri incelendiğinde gruplar arasında istatiksel fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Yaptığımız araştırmanın sonucunda nekrostatin molekülünün flep nekroz yüzdesi, immunohistokimyasal ve histopatolojik veriler göz önüne alındığında random paternli flep modelinde flep viabilitesini artırmada önemli bir terapötik potansiyeli olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca enoksaparin molekülünün flep nekroz yüzdesi ve histokimyasal parametreler değerlendirildiğinde, flep sağ kalımı üzerine etkilerinin sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Distal flap necrosis is more common in random pattern flaps. It is an important complication that shortens the flap length. In order to prevent this complication, research has been carried out on many drugs and molecules from past to present. In this study, it was planned to investigate the efficacy of necrostatin-1 and enoxaparin molecules in preventing distal flap necrosis and increasing flap viability in a random pattern flap model created in rats. Materials and Methods: Average weight is 300-350 gr. 32 Wistar-Albino female rats were divided into 4 groups. All experimental animals were operated on a 3x9 cm caudal-based flap in the Mcfarlane flap model, and the appropriate treatment modality was applied to each group as planned. At the end of the 7-day follow-up, all rats were photographed and flap necrosis rates were calculated. 1x1 cm full-thickness specimens were taken from all flap tissues and stored for histopathological and immunohistochemical examination. TNF-α levels were studied in serum samples of all rats. Results: As a result of the study, when flap necrosis percentages were compared between the groups, no significant difference was observed between the groups. Histopathologically, parameters of inflammation, capillary proliferation, necrosis, fibroblast proliferation and fibrosis were compared. While lower inflammation, necrosis and fibrosis scores were observed in the necrostatin-1 group, capillary proliferation and fibroblast proliferation scores were higher. Fibroblast proliferation and capillary proliferation scores were higher in the enoxaparin group, and no statistical difference was observed between the groups in terms of other parameters. In the results of Rip-1 immunohistochemical staining, statistically significantly less staining was detected in the necrostatin-1 group compared to the other groups. When serum TNF-α levels were examined, no statistical difference was found between the groups. Conclusion: The results of our study suggest that necrostatin molecule has an important therapeutic potential in increasing flap viability in the random pattern flap model, considering the percentage of flap necrosis, immunohistochemical and histopathological data. On the other hand, when the percentage of flap necrosis and histochemical parameters of the enoxaparin molecule are evaluated, it shows that the effects on flap survival are limited.