SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların COVİD-19 pandemisi sonrası, kısıtlamaya maruz kalan 65 yaş üstü kişilerde yaşlılarda yalnızlık ölçeği ve yaşlılarda sosyal dışlanma ölçeği puanlarının karşılaştırılması
Comparison of loneliness in the elderly and social exclusion in the elderly among the 65-year-olds who applied to the SBU Ankara Dişkapi Yildirim Beyazit SUAM Family Medicine outpatient clinics after the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 741251
  2. Yazar: HASAN KÜRŞAD GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 pandemisi sürecinde ülkemizde vaka sayılarının artması ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından önlemler alınmaya başlandı. 21 Mart 2020 tarihinde alınan kararlar ile tüm ülkede 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Biz de birinci basamağın önemli bir hasta portföyünü oluşturan bu yaş grubunun pandemiden ve kısıtlamalardan nasıl etkilendiğini ortaya koymak ve 65 yaş üstü kişilere pandemi sonrası rehabilitasyonda öncelik verilmesi için yol gösterici bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine ayaktan başvuran 65 yaş üstü kişiler üzerinde yürütülen tek merkezli, tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 65 yaş üstü ankete katılmayı kabul eden tüm hariç tutma kriterleri bulunmayan kişiler dahil edilmiştir. Çalışmaya 306 kişi dahil edilmiş olup bu kişilere sosyodemografik veri formu, Covid-19 pandemi süreci ile ilgili sorular, Yaşlılarda Yalnızlık Ölçeği ve Yaşlılarda Sosyal Dışlanma Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 306 hastanın 154'ü (%50,3) erkek, 152'si (%49,7) kadındır. Erkeklerin yaş ortalaması 72,35 kadınların yaş ortalaması 72,05 tüm katılımcıların yaş ortalaması 72,20'dir. Hastaların 247'si (%80,7) kısıtlamanın yararına olduğunu düşünürken 59'u (%19,3) yararına olmadığını düşünmektedir. Hastaların 120'si (%39,2) ihtiyaçlarını gidermede sıkıntı yaşarken 186'sı (%60,8) sıkıntı yaşamamaktadır. Hastaların Yaşlılarda Yalnızlık Ölçeği'nden aldıkları ortalama puan 8,41±4,98'dir. Hastaların Sosyal Dışlanma Ölçeği'nden aldıkları ortalama puan 63,40±15,09'dur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: With the increase in the number of cases in our country during the Covid-19 pandemic process, measures have been taken by the Republic of Turkey as in the whole world. With the decisions taken on March 21, 2020, a curfew was imposed on citizens over the age of 65 throughout the country. We think that it will be a guiding study to reveal how this age group, which constitutes an important patient portfolio in primary care, has been affected by the pandemic and restrictions, and to give priority to people over the age of 65 in post-pandemic rehabilitation. Materials and Methods: This is a single-center, descriptive and cross-sectional study conducted on outpatients over the age of 65 who applied to the Health Sciences University Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Health Practice and Research Center Family Medicine Outpatient Clinics. Persons over the age of 65 who did not accept all exclusion criteria to participate in the study were included in the study. 306 people were included in the study and sociodemographic data form, questions about the Covid-19 pandemic process, Loneliness Scale for the Elderly and Social Exclusion Scale for the Elderly were applied to these people. SPSS 23.0 program was used in the analysis of the data. Results: In the study, 154 (50.3%) of 306 patients were male and 152 (49.7%) were female. The average age of men is 72.35, the average age of women is 72.05, and the average age of all participants is 72.20. While 247 (80.7%) of the patients think that restriction is beneficial, 59 (19.3%) think that it is not beneficial. While 120 (39.2%) of the patients had difficulties in meeting their needs, 186 (60.8%) did not. The mean score of the patients on the Loneliness in the Elderly Scale was 8.41±4.98. The mean score of the patients on the Social Exclusion Scale was 63.40±15.09.