Adli vakaların çözümlenmesinde yeni tekniklerin kullanımı: Kızılötesi fotoğrafçılık
Using new techniques in the resolution of forensic cases: Infrared photography
- Tez No: 768800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Adli bilim, araştırmacıların kanıt toplamak ve yorumlamak için kullandığı yoldur. Fotoğraf, suç sahnelerini göründükleri gibi yakalayarak bu süreci büyük ölçüde geliştirmiştir. Suç mahalli fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan adli görüntüleme, ceza adaleti sisteminde uzun bir geçmişe sahiptir ve adli fotoğrafçılıktaki teknolojik gelişmeler, suçları çözmekle suçlanan araştırmacılar için değer katmaya devam etmektedir. Fotoğrafçılık alanında birçok farklı teknikler ortaya çıkmıştır. Bu tekniklerden birisi kızılötesi fotoğrafçılıktır. Kızılötesi (kızılötesi, kızılötesi veya IR) radyasyon, dalga boyu görünür ışıktan daha uzun, ancak terahertz radyasyonu ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik radyasyondur. Kırmızı, görünen ışığın en uzun dalga boyutuna sahip rengidir. Kızılötesi ışınımın dalga boyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasındadır. Kızılötesi (Infrared) ışınlara hassas filmlere Kızılötesi film, bu filmler ile yapılan fotoğraflara da kızılötesi fotoğraf denir. Fotoğrafçılığında kullanılan sensör ya da film kızılötesi (KÖ) ışınlarına hassastır. Fotoğrafçılıkta kaydedilen ışık dalga boyları ise tahminen 400-700 nm arasında bulunmaktadır. Dalgaboyu 400 nm altında kalan ışık morötesi (ultraviyole), 700 nm üzerinde olanı ise kızılötesi (infraruj) adını almaktadır. Kızılötesi fotoğrafçılık, normalde insan gözüyle neredeyse görülmeyen bulguları ortaya çıkardığı için adli bilimlerde ve adli tıpta kullanımı mevcuttur. Bu tez çalışmasında olayların aydınlatılmasında kızılötesi fotoğrafçılığın kullanımına dair bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is the way researchers use it to gather and interpret evidence. Photography has greatly improved this process by capturing crime scenes as they appear. Also known as crime scene photography, forensic imaging, has a long history in the criminal justice system and forensic technological advances in photography, continues to add value to researchers charged with solving crimes. Many different techniques have emerged in the field of photography. One of these techniques is infrared photography. Infrared (infrared, infrared, or IR) radiation is electromagnetic radiation whose wavelength is longer than visible light, but shorter than terahertz radiation and microwaves. Red is the color of visible light with the longest wavelength. The wavelength of infrared radiation is between 750 nanometers and 1 micrometer Dec. Infrared (Infrared) ray-sensitive films are called infrared film, and photos made with these films are also called infrared photography. The sensor or film used in photography is sensitive to infrared (IR) rays. The wavelengths of light recorded in photography are decidedly between 400-700 nm. The light below 400 nm wavelength is called UltraViolet (ultraviolet), and the one above 700 nm is called infrared (infrared). Infrared photography is available for use in forensic science and forensics, as it reveals findings that are not normally nearly visible to the human eye. In this thesis, information about the use of infrared photography in the illumination of events is given.