Muzaffer İzgü'nün 'Ökkeş' adlı çocuk romanı serisinin söz varlığı ve Türkçe dersi öğretim programı'ndaki söz varlığı kazanımlarına uygunluğu
Muzaffer İzgü's vocabulary of the children's novel series 'Ökkes' and its suitability for vocabulary learning outcomes at the Turkish lesson teaching program
  1. Tez No: 768808
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET SANCI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Muzaffer İzgü'nün Ökkeş adlı çocuk romanı serisinin söz varlığı düzeyini, eserlerin söz varlığı açısından Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda bulunan kazanımlara uygunluğunu tespit etmek ve çocuk edebiyatı alanında kaleme alınacak eserlerde söz varlığı yönünden bulunması gereken özellikleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Ökkeş adlı çocuk romanı serisini oluşturan on kitabın sahip olduğu söz varlığı unsurları çekim ekleri silindikten sonra kök ve gövde hâlleriyle kodlanarak sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan söz varlığı unsurları tablolar kullanılarak çalışmanın bulgular kısmında gösterilmiştir. Ökkeş serisinin söz varlığına ilişkin sayısal veriler tablo ve şekiller aracılığıyla ifade edilip açıklanmıştır. Ökkeş serisinin söz varlığı düzeyinin, çocuk edebiyatı alanında yazılmış diğer kitaplarla karşılaştırılmasında Bayram Baş'ın 368 çocuk kitabıyla oluşturduğu çalışmadan yararlanılmıştır. Karşılaştırma sonucunda elde edilen bulgular, Ökkeş serisinin söz varlığının çocuk edebiyatı alanında yazılmış diğer kitapların seviyesinde olduğunu göstermiştir. Ökkeş serisi Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan söz varlığı kazanımlarına göre de değerlendirilmiştir. Ökkeş serisinin öğretim programındaki söz varlığı kazanımlarını büyük ölçüde karşıladığı ve kitap serisinin okullarda okutulabilecek düzeyde bir okuma materyali olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Ökkeş serisinin söz varlığı, diğer problem durumlarına göre de değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Öneriler kısmında çocuk kitaplarında bulunması gereken özellikler dile getirilmiş ve söz varlığı çalışması yapacak kişilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the vocabulary level of Muzaffer İzgü's children's novel series Ökkeş, the compatibility of the works with the acquisitions in the Turkish Lesson Curriculum in terms of vocabulary, and to reveal the features that should be found in terms of vocabulary in the works to be written in the field of children's literature. Vocabulary elements of the ten books that make up the children's novel series Ökkeş were classified by coding with the root and stem forms after the inflectional suffixes were deleted. The classified vocabulary elements are shown in the findings section of the study using tables. Numerical data on the vocabulary of the Ökkeş series are expressed and explained through tables and figures. In the comparison of the vocabulary level of the Ökkeş series with other books written in the field of children's literature, Bayram Baş's study with 368 children's books was used. The findings obtained as a result of the comparison showed that the vocabulary of the Ökkeş series is at the level of other books written in the field of children's literature. The Ökkeş series was also evaluated according to the vocabulary acquisitions in the Turkish Lesson Curriculum. It has been determined that the Ökkeş series largely meets the vocabulary acquisitions in the curriculum and the book series is a reading material that can be taught in schools. In the last part of the study, the vocabulary of the Ökkeş series is evaluated and discussed according to other problem situations. In the suggestions section, the features that should be found in children's books are expressed and suggestions are presented to those who will do vocabulary work.