Acil serviste tüp torakostomi yapılan hastaların karakteristik özellikleri ve tüp yerinin doğrulanmasında ultrasonografinin yeri
Characteri̇sti̇c features of pati̇ents who underwent tube thoracostomy i̇n the emergency department and the role of ultrasonography i̇n confi̇rmi̇ng tube locati̇on
- Tez No: 768888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ: Tüp torakostomide (TT) tüp yerinin doğrulanmasında ultrasonografi kullanımı yeni yöntemler arasında sayılmaktadır. Acil hekimi TT ihtiyacı olan resütatif zor hastanın yönetiminde, tüp yerini hızlı bir şekilde doğru yorumlamaya ihtiyacı vardır. Çalışmamızda TT uygulanan hastalarda tüp yerinin doğrulanmasında ultrasonografinin yerini araştırmak amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Prospektif, gözlemsel ve tek merkezli planlanmış çalışmamıza, bir yıl süreyle acil serviste tüp torakostomi yapılan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, BMI), başvuru şikayetleri, vital bulguları kaydedildi. Tüp torakostomi uygulanan hastalara ultrasonografi ile lineer ve konveks problar kullanılarak tüpün plevraya girişi ve intratorasik yerleşimi gösterildi. Torakostomi tüpünün yerleşiminin teyiti için akciğer grafisi kullanıldı. BULGULAR: Toplam 43 vaka çalışmaya dahil edildi. 8 (%18,6) i kadın, 35 (%81,4) i erkek hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların 15(%34,9)'ine travmatik, 28(%65,1)'ine nontravmatik sebeplerden TT yapıldı. Vakaların 39(%90,7)'unda torakostomi tüpü ultrasonografi ile interplevral alanda gösterildi. Tüpün ultrasonografi ile görülebilme oranı %90,7 olarak saptandı. SONUÇ: Yatak başı ultrasonografi ile tüp torakostomi yerinin doğrulanması kolay ve hızlı uygulanabilir bir yöntemdir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Acil servis, acil tıp hekimi, tüp torakostomi, ultrasonografi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The use of ultrasonography in the deciphering of the location of the tube thoracostomy(TT) is considered among the new methods. An emergency physician needs a TT in the management of a difficult patient who needs a resuscitative procedure, he needs to quickly correctly interpret the location of the tube. In our study, it was aimed to investigate the role of ultrasonography in confirming the tube location in patients undergoing TT. MATERIALS AND METHODS: In our prospective, observational and single-center planned study, patients who underwent a tube thoracostomy in the emergency department for one year were included. Demographic characteristics of the patients (age, gender, height, weight, BMI), complaints of admission, vital signs were recorded. In patients undergoing tubal thoracostomy, the introduction of the tube into the pleura and its intrathoracic placement were performed by ultrasonography using linear and convex probes. A chest X-ray was used to confirm the placement of the thoracostomy tube. RESULTS: A total of 43 cases were included in the study. 8 (18.6%) of the patients were female and 35 (81.4%) were male. TT was performed for traumatic reasons in 15(34.9%) of the patients and for nontraumatic reasons in 28(65.1%) of the patients. In 39(90.7%) of the cases, the thoracostomy tube was shown in the interpleural space by ultrasonography. The rate of visibility of the tube by ultrasound was found to be 90.7%. CONCLUSION: Verification of the location of the tube thoracostomy by bedside ultrasound is an easy and quickly applicable method. KEY WORDS: Emergency department, emergency medicine physician, tube thoracostomy, ultrasonography