Investigation of the impact of human immunodeficiency virus on cellular sumoylation
İnsan bağışıklık yetmezliği virüsünün hücresel sumolasyon üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 768906
  2. Yazar: EMRE PEKBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RİZA UMUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü tip 1 (HIV-1) enfeksiyonunun tezahürü, dünya çapında önemli sağlık sorunlarından biri olan kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromudur (AIDS). Enfeksiyonun ilk adımından sonuna kadar HIV-1, replikasyonunu optimal hâle getirmek ve böylece bağışıklık sistemini istila etmek için konakçı hücrenin sayısız mekanizmasını kendi lehine kullanır. Sumolasyon, interferon sinyali de dahil olmak üzere farklı bağışıklık sinyal yolaklarını modüle ederek bağışıklık sisteminin temel bir regülatörüdür. SUMO proteinleri, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı interferonun alt efektörleridir. Bunun yanında, çeşitli patojenler, bağışıklık tepkilerini nötralize etmek için sumolasyona saldırırlar. Bu çalışmada, konak sumolasyonu ile HIV-1 arasındaki etkileşimi araştırdık. Çalışmamız, HIV-1'in, E1 SUMO-aktive edici enzimin bir alt birimi olan UBA2 proteinini hedefleyerek hücresel sumolasyonu azalttığını göstermektedir. HEK293 ve Jurkat hücreleri, HIV-1 genomu ifade edildiğinde hem SUMO1 hem de SUMO2/3 ile sumolasyon profillerinde ciddi bir düşüş gösterdi. HEK293 ve Jurkat hücrelerinde HIV-1 ekspresyonu, UBA2 protein seviyesinde de azalmaya sebep oldu. Bu nedenle, HIV-1, büyük olasılıkla UBA2'ye saldırarak hücresel sumolasyonu hedeflemektedir. Tümüyle, HIV-1'in bağışıklık için hayati önem taşıyan hücresel bir mekanizma olan sumolasyonu tahrip ettiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
The manifestation of Human Immunodeficiency Virus type 1 (HIV-1) infection is acquired immunodeficiency syndrome (AIDS), one of the major health problems worldwide. From the first step of infection to the end, HIV-1 customizes numerous mechanisms of the host cell to optimize its replication, thus invading the immune system. Sumoylation is an essential regulator of the immune system through modulating different immune signaling pathways, including interferon signaling. SUMO proteins are the downstream effectors of interferon to antagonize bacterial and viral infections. Consecutively, various pathogens oppose sumoylation to neutralize immune responses. In this study, we investigated the interplay between host sumoylation and HIV-1. Our study demonstrates that HIV-1 diminishes cellular sumoylation by antagonizing the UBA2 protein, a subunit of the E1 SUMO-activating enzyme. HEK293 and Jurkat cells display abrogated sumoylation profiles by SUMO1 and SUMO2/3 when the HIV-1 genome is expressed. HIV-1 expression in HEK293 and Jurkat cells suppresses UBA2 protein levels as well. Therefore, HIV-1 targets cellular sumoylation by most probably antagonizing UBA2. Altogether, we demonstrated that HIV-1 impairs sumoylation, a cellular mechanism vital for immunity.