Klasik ütopyalarda suç kavramı
The concept of crime in classical utopias
- Tez No: 768908
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Suç kavramı, tarihsel süreçler içerisinde farklı şekillerde ele alınıp konumlandırılmıştır. Toplumların suç kavramını farklı şekillerde anlamlandırmasının nedeni, toplumların toplumsal yaşam istençlerinden ve kültürel farklılıklarından kaynaklanır. İnsanlar, toplumsal yaşamda güvenilir, korunaklı ve düzenli bir yaşam arzular. Dolayısıyla bireylerin davranışlarını sergilerken“yasak olan”ve“yasak olmayan”ahlaki ve hukuki kurallara dikkat etmesi gerekir. Öte yandan suç kavramının, yöneticiler tarafından toplumsal yaşamdaki insanlara yönelik bir baskı unsuru olarak kullanıldığını ifade eden teorisyenler vardır. Kısacası kural koyucuların suç kavramını oluştururken gerek iktidar sahiplerini gerekse de toplumsal yaşamdaki bireylerin hak ve özgürlüklerini adil bir şekilde oluşturması elzemdir. Suç kavramının temelinde eşitlikçi, adil ve kişi hak ve hürriyetlerini koruyan bir düzen olması önemlidir. Suç kavramı, geçmiş dönemlerden, modern döneme kadar ki sürede farklı şekillerde tanımlanmış ve uygulanmıştır. Dolayısıyla suçluluğu belirleyenlerin kendi konumlarını ve düzenlerini korumak için bu kavramı aracı olarak kullanması tepkiye yol açmıştır. Ütopyalar, genellikle eşitlikçi, adil ve yaşanılabilir toplumsal düzen tasavvurudur. Örneğin, More'un eserinde özel mülkiyet yoktur. Dolayısıyla kaleme alındığı dönemlerdeki yönetim biçimlerini eleştirerek daha yaşanılabilir bir“öteki”toplumsal düzen tasavvurunu ifade etmişlerdir. Ütopyalar, yazıldıkları dönemde olması gerekenin olmayışının bir arayışıdır. Dolayısıyla ütopyalar toplumsal eşitliğin, zenginliğin ve uygarlığın arasındadır. Suç kavramı ve ütopyalar, insanların toplumsal yaşamdaki sosyal düzen arayışı çerçevesinde önem teşkil eder. Bu bağlamda geçmiş dönemlerden modern döneme kadar toplumların sosyal düzen arayışı süregelir. Ayrıca, klasik ütopya kavramları günümüzde sosyal bilimler alanındaki tartışmaların ilk nüvesini kendi içerisinde barındırmaktadır. Dolayısıyla klasik ütopya metinleri, çağdaş sosyal bilimlerin temel tartışmalarından birisi olan suç kavramının anlaşılması ve açıklanmasında önemli katkılar sunacağı düşüncesindeyim.
Özet (Çeviri)
The concept of crime has been handled and positioned in different ways in historical processes. The reason why societies interpret the concept of crime in different ways is due to their social life wills and culturel differences. People desire a safe, secure and orderly life in social life. Therefore, individuals should pay attention to the“forbidden”and“non-prohibited”moral and legal rules while exhibiting their behaviors. On the other hand, there are theorists who state that the concept of crime is used by administrators as an element of pressure on people in social life. In short, it is essential that the rule makers create the rights and freedoms of both the power holders and the individuals in social life in a fair manner while creating the concept of crime. On the basis of the concept of crime, it is important that there is an egalitarian, fair order that protects individual rights and freedoms. The concept of crime has been defined and applied in different ways from the past to the modern period. Therefore, the use of this concept as a tool by those who determine delinquency to protect their own position and order has led to reactions. Utopias are generally egalitarian, just and livable social order envisions. For example, there is no private property in More's work. Therefore, by criticizing the forms of government at the time they were written, they expressed their vision of a more livable“other”social order. Utopias are a search for the absence of what should have been at the time they were written. In other words, utopias are between social equality, wealth and civilization. The concept of crime and utopias are important within the framework of people's search for social order in social life. In this context, the search for social order of societies continues from the past to the modern period. In addition, classical utopia concepts contain the first core of the discussions in the field of social sciences today. Therefore, I think that classical utopia texts will make important contributions to the understanding and explanation of the concept of crime, which is one of the main debates of contemporary social sciences.