Siklopropan halka sistemini içeren hidrokarbonların yüksek sıcaklık brominasyonu ve mekanistik incelemeler
- Tez No: 76892
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI, DOÇ. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Siklopropan halka sistemi içeren 3,4-benzobisiklo(4.1.0)hept-3-en (25) ve 7-karboetoksi türevi (58) sentezlenerek, yüksek sıcaklıkta moleküler bromla reaksiyonları incelendi. 25'in karbon tetraklorürün reflux sıcaklığında bromla reaksiyonundan, beş ürün (39, 40, 44, 45, 46) izole edildi. OD 39 CH2Br CH2Br Bu reaksiyonda, bromlamanm serbest radikal mekanizması üzerinden yürüdüğü ve öncelikle oluşan benzilik mono-ve dibromürlerin (36, 37) reaksiyon ortamında kararsız oldukları ve termodinamik olarak daha kararlı 39 ve 40 bileşiklerine düzenlendikleri ileri sürüldü. Bu dönüşümden bir siklopropilkarbinil-allilkarbinil radikal düzenlenmesinin sorumlu olduğu belirtildi. Diğer ürünlerin (44, 45 ve 46) oluşum mekanizmaları, ayrıca tartışıldı. 25'in aksine, 7-karboetoksi türevinin (58) brominasyonu halka açılmasına uğramadı. Aynı şartlarda yapılan bromlama reaksiyonundan, benzilik dibrom bileşiği (62a) tek ürün olarak elde edildi..COaB ra-s Her iki brom atomunun, siklopropan halkası ile anti konumda oldukları NOE-DiFF ölçümleriyle doğrulandı. Böylece, 58'in yüksek sıcaklık brominasyonunun regio-ve stereospesifîk olarak yürüdüğü ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY High-temparature bromination of 3,4-benzobicyclo(4.1.0.)hept-3-ene (25) and its 7- carboethoxy derivative (58) were studied. Bromination of (25) at refluxing carbon tetrachloride resulted in the formation of five ring-opening products (39, 40, 44, 45 and 46). CO CH2Br 39 40 25 Br2(leq) CCI4, reflux 44 CH2Br CH2Br CH2Br The formation of 39 and 40 has been discussed in terms of free radical mechanism. We assume that initially formed benzylic brominated products 3 6 and 37 readily rearrange to the corresponding thermodinamically more stable bromo compound 39 and 40 under the reaction conditions, respectively, it was suggested that a cyclopropylcarbinyl-allylcarbinyl radical rearrangement is responsible for this conversion. The formation mechanism of the other products (44, 45 and 46) was also discussed, in contrast, bromination of 7-carboethoxy derivative of 25 (58) under the same reaction conditions formed benzylic dibromo compound 62a instead of the ring opening products. CO-a 58 Br2,CCİ4 reflux COjH The anti orientation of the two bromine atoms with respect to the cyclopropane ring was confirmed by NOE- measurements. Furthermore, it has been concluded that high temperature bromination of 58 proceeds with remerkable regio-and stereospecifity.